## Data Interpretation For SBI PO : Set – 35

D.1-5) Study the following table carefully and answer the questions given below.

Number of people working in various departments from various organizations 1) The number of people working in the Finance department from organization B is approximately what per cent of the total number of employees working in organization B?

a) 12

b) 15

c) 20

d) 17

e) 25

d)

Number of employees in organization B
= 1015 + 960 + 1384 + 1545 +745 + 54 = 5703
Number of employees in finance department of organization B = 960
∴ Required percentage
= 960/5703 × 100 = 17%

2) What is the total number of employees from all the departments working in all the organizations together?

a) 26960

b) 28910

c) 28190

d) 29660

e) None of these

b)

Total Number of employees from all the departments = 28190

3) What is the ratio of the total number of employees working in organization A to the total number of employees working in organizations E?

a) 225 : 233

b) 71 : 75

c) 75 : 71

d) 233 : 215

e) None of these

d)

Number of employees in organization A
= 1050 + 1017 + 1382 + 1542 + 786 + 48 = 5825
Number of employees in organization E
= 1004 + 963 + 1290 + 1580 +735 + 53 = 5625
Required ratio = 5825 : 5625
= 233 : 225

4) What is the approximate difference between the average number of people working in Marketing and production departments from all the organizations together?

a) 587

b) 231

c) 330

d) 1156

e) 300

b)

Number of employees in marketing department
= 1382 + 1384 + 1275 + 1300 + 1290 = 6631
Number of employees in production department
= 1542 + 1545 + 1550 +1570 + 1580= 7787
Difference = 7787 – 6631 = 1156
∴ average difference
= 1156/5  =231.2 = 231

5) The total number of employees working in the legal department is approximately what per cent of the total number of employees working in HR department of all the organization together?

a) 4

b) 8

c) 12

d) 6

e) 10

a)

Total number of employees in legal department
= 48 + 54 + 36 + 30 + 53 = 221
Total number of employees in HR department
= 1050 + 1015 + 976 + 888 + 1004 = 4933
Required percentage
= 221/4933 ×100
= (220 × 100)/5000 = 4.4 = 4%

D.6-10) Study the following table carefully to answer the questions that follow:

Number of Trains cancelled in three months (due to fog) in five years 6) What is the difference between the number of trains cancelled in month of December and that in the month of February over these years?

a) 64

b) 69

c) 67

d) 66

e) None of these

e)

Train Cancelled December in all years  = 56+44+37+74+82 = 293

Train cancelled February in all years = 51+40+18+48+71 = 228

difference  = 293-228 = 65

7) What is the approximate decrease in percentage of trains cancelled in year 2009 from month of January to February?

a) 34

b) 39

c) 66

d) 51

e) 64

a)

Trains cancelled in year 2009 from month of Jan  to Feb = 107-71 = 36

Percentage = 36/107 *100= 33.64 = 34

8) What is the total  number of trains cancelled in month of January and that in the month of December  over these years?

a) 766

b) 723

c) 763

d) 736

e) 536

b)

Total Train Cancelled in December  = 56+44+37+74+82 = 293

Total Train Cancelled in January = 74+88+63+98+107 = 430

Total trains cancelled in Two months = 293+430 = 723

9) What is the ratio between the total number of trains cancelled in all the three months in year 2006 and 2009 respectively?

a) 65 : 43

b) 65:41

c) 41 : 65

d) 43 : 67

e) None of these

e)

Train Cancelled in 2006 : Train Cancelled in 2009

44+88+40 : 82+107+71

172:260

86:130

43:65

10) What is the average number of trains cancelled in month of January in all three years?

a) 82

b) 84

c) 88

d) 86

e) None of these