# TARGET SBI EXAM 2018: QUANTITATIVE- Averages – 2

**Want to Become a Bank, Central / State Govt Officer in 2020?**

**Join the Most awarded Coaching Institute & Get your Dream Job**

**Now Prepare for Bank, SSC Exams from Home. Join Online Coure @ lowest fee**

Lifetime validity Bank Exam Coaching | Bank PO / Clerk Coaching | Bank SO Exam Coaching | All-in-One SSC Exam Coaching | RRB Railway Exam Coaching | TNPSC Exam Coaching | KPSC Exam Coaching

# TARGET SBI EXAM 2018: QUANTITATIVE- **Averages – 2**

Dear Bankersdaily Aspirants,

Hope , Your preparation for SBI Clerk & PO exam 2018 is good . Since SBI Clerk & PO exam is a Two level which will be conducted in an online mode, Competition will be higher for this SBI Clerk & PO Exam and the most important thing , Current affairs section will be there in this exam. So aspirants have to concentrate in Four sections namely Aptitude, Reasoning, English, Current Affairs.

The person with high speed and very good accuracy only can crack this exam to taste the success. The candidates will be selected on the basis of performance in this online exam test. So the candidate with consistent hard work and regular practice will crack the exam very easily.

Here are some questions which will help you to identify your level of preparation.

Exam: SBI Clerk & PO Exam 2018

Topic: **Averages – 2
**

Timing: 7 minutes

Q.1) Average cost of 4 ruled and 2 unruled notebooks is Rs.38. Average cost of 7 ruled and 8 un ruled note books is Rs.52, and Average cost of 5 ruled and 6 unruled notes is Rs.45. Find the total cost of 8 ruled and 8 un ruled note books.

a) Rs.815.5

b) Rs.751.5

c) Rs.715.5

d) Rs.810.5

e) None of these

Q.2) Sumith ate 70 dates in 1week. Each day he ate 2 more dates than those he ate on the earlier day. What is the average number of dates did he eat on the first, fourth and last day?

a) 13

b) 15

c) 10

d) 9

e) 11

Q.3) In a class room 410 cake pieces are distributed among some girls and boys. Total number of girls is 30. Each girl gets four pieces and each boy gets five pieces. Find the average number of boys and girls in the class room?

a) 58

b) 41

c) 52

d) 44

e) None of these

Q.4) The total salary paid to the 25 assembly workers is Rs. 237500. The foreman’s salary is 110% of the average salary of assembly workers salary. How much salary is paid to the Foreman?

a) Rs.13100

b) Rs.12350

c) Rs. 11900

d) Rs. 10450

e) None of these

Q.5) In an R&D department, the average monthly salary of 21 Mentors and 5 TLs in a Govt exam coaching institute was Rs.4500. When one TL’s salary was Rs.11000 was replaced with a new TL, then the average salary of the department went down to Rs.4450. what is the salary of new TL?

a) Rs.9700

b) Rs.8500

c) Rs.10500

d) Rs.9000

e) Cannot be determined

Q.6) Renuka went to shop and buy a chocolate pocket. Renuka thought the chocolate pocket contain more than 90 chocolates but less than 100 chocolates. Her friend Ravi thought the chocolate pocket contained more than 85 chocolates but less than 95 chocolates and another friend Ramya saw a chocolate pocket and said it cannot be more than 93 chocolates. If all are them are correct in their estimate, what is the average of different probable number of chocolate in the pocket?

a) 93

b) 91

c) 92

d) 89

e) 90

Q.7) The average monthly salary of four persons are A, B, C and D is Rs. 12000. If their salary are in the ratio of A to B is 2 : 5, B to C is 5 : 1 and C to D is 1 : 4, then what is average salary of B and D?

a) Rs.16000

b) Rs.17500

c) Rs.18000

d) Rs. 19000

e) 21000

Q.8) The sum of cube of two positive numbers is 728 and difference between their cubes is 296. Find the average of two numbers?

a) 6

b) 7

c) 14

d) 19

e) 11

Q.9) The average weight of W, X and Y is 46 kg. If Z replaced W. The average would be 52 kg and if Z replaced X, the average would be 56 kg, If Z replaced Y, the average would be 48 kg. What is average weight of W, Y and Z?

a) 60 kg

b) 52 kg

c) 48 kg

d) 56 kg

e) None of these

Q.10) The average weight of 19 boxes of apple is 11.5 kg, a box is added increasing the average weight by 400 g. What is the weight of new box?

a) 20.5 kg

b) 19.5 kg

c) 21 kg

d) 18.4 kg

e) None of these

**Answer Key With Explanation**

1) b

Sum of cost of 4 ruled and 2 unruled note=6×38=Rs.228

Sum of cost of 7 ruled and 8 unruled note=15×52=Rs.780

Sum of cost of 5 ruled and 6 unruled note=11×45=Rs.495

Total cost of 16 ruled and 16 unruled note=228+780+495=Rs.1503

Total cost of 8 ruled and 8 unruled notes=1503/2=Rs.751.5

2) c

Let number of Dates eaten on the first day x,

x+x+2+x+4+x+6+x+8+x+10+x+12=70

7x+42=70

x=28/7=4

First day=4

Fourth day=x+6=10

Last day=x+12=16

Average number of dates=30/3=10 dates

3) d

Sum of cake pieces girls have=30×4=120

Number of boys=30×4+x×5=410

x=58

Average number of boys and girls in the class=(30+58)/2=44

4) d

Average salary of Assembly members=237500/25=9500

Foreman salary=9500×110/100=Rs.10450

5) a

The average salary dropped by Rs.50 for 26 of them, therefore the overall salary has dropped by,

=26×50=Rs.1300

The new TL’s salary should be Rs.1300 less than the old TL’s Salary=11000-1300=Rs.9700

6) c

Number of chocolate = x

According to Renuka,

90>x>100

According to Ravi,

85>x>95

According to Ramya,

x≤93

The value Satisfy all the above conditions are 91, 92 and 93.

The average is 92 chocolates in a pocket.

Required average=(91+92+93)/3=276/3=92 chocolates

7) c

Ratio=2 : 5: 1 : 4

Let their salary=2x+5x+x+4x=12000×4

x=48000/12=4000

B’s salary=5×4000=20000

D’s salary=4×4000=16000

Average salary of B and D=verage salary of B and D=36000/2=Rs.18000

8) b

According to the Question,

x^3+y^3=728—–(1)

x^3-y^3=296—–(2)

Solve the above two equation, we get

x=8 and y= 6

Average of two numbers=(8+6)/2=7

9) d

Total weight of W, X &Y=46×3=138——(1)

Total weight of X, Y and Z=52×3=156—–(2)

Total weight of W, Y and Z=56×3=168——(3)

Total weight of W, X and Z=48×3=144——(4)

From 1, 2, 3 and 4,

W+X+Y+Z=202——— (5)

From 1& 5, Z=64 kg

From 2& 5, W=46 kg

From 3& 5, X=34 kg

From 4& 5, Y=58 kg

Average weight of W, Y and Z=168/3=56 kg

10) b

Total weight of 19 boxes=19×11.5=218.5 kg

New average=11.5+0.4=11.9 kg

Total weight of 20 boxes=20×11.9=238 kg

The weight of new box=238-218.5=19.5 kg

**For the other Sections in the Day 3 of the TARGET SBI PLANNER , please check the below given links.**

Aspirants can also check the other topics from the SBI CLERK STUDY PLANNER from the link given below. DO bookmark the given link as all the posts will be updated in that page and aspirants can check the daily updates from this page or from the Homepage of Bankersdaily.

## TARGET SBI EXAM 2018