Crack IBPS PO : Data Interpretation day 4
Dear Bankersdaily Zealot ,
IBPS PO is around the corner and we are here to help you with your preparations. We are constantly updating the exams according to the planner which is destined for IBPS PO 2017 prelims. Perpetual preparations will be the key to crack the exam. So ,don’t forget to check the daily quizzes on various topics in different sections in the planner. Do note the time , as we have alloted different timings for each section.
We hope these tests will entice you to practice more. If you face any issues in solving these problems, we are always here to help you. Please comment your doubts in the comments section , So that you get your doubts clarified instantly.
Do follow the tests regularly and we hope this will help you to crack the exams. At the end , you will also be able to attend free mock tests which will be in the same pattern as that of the exams.
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
IBPS PO Study Planner
Data Interpretation day 4
No.of Questions: 10
Time : 10 minutes
All the Best!!!
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following table to answer the given questions:
State wise and post wise number of candidates appeared in various competitive exams.
SBI PO LIC AO IBPS PO NIACL AO SBI CLERK Punjab 91500 33500 79900 60000 71000 Kerala 76800 61180 32000 53000 85000 Tamilnadu 31000 88900 75500 65500 79800 Karnataka 26280 43600 98700 97900 21500 Assam 87600 50500 87000 52000 68800 Average Number of candidates appeared in NIACL AO exam in Tamilnadu, and Assam states together is what percentage of Average number of candidates appeared in all the exams in the state Tamil Nadu?
Correct
Average Number of candidates appeared in NIACL AO exam in Tamilnadu, Assam,
(65500+52000)/2=58750
Average number of candidates appeared exam in Tamil Nadu state=340700/5=68140
%=58750/68140×100=86.2%
Incorrect
Average Number of candidates appeared in NIACL AO exam in Tamilnadu, Assam,
(65500+52000)/2=58750
Average number of candidates appeared exam in Tamil Nadu state=340700/5=68140
%=58750/68140×100=86.2%

Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following table to answer the given questions:
State wise and post wise number of candidates appeared in various competitive exams.
SBI PO LIC AO IBPS PO NIACL AO SBI CLERK Punjab 91500 33500 79900 60000 71000 Kerala 76800 61180 32000 53000 85000 Tamilnadu 31000 88900 75500 65500 79800 Karnataka 26280 43600 98700 97900 21500 Assam 87600 50500 87000 52000 68800 What is the ratio between the average number of candidates appeared in IBPS PO exam to the total number of candidates appeared in SBI clerk exam?
Correct
Average number of candidates appeared in IBPS PO exam,
=373100/5=74620
Total number of candidates appeared in SBI clerk exam=326100
ratio = 74620 : 326100
= 3731 : 16305
Incorrect
Average number of candidates appeared in IBPS PO exam,
=373100/5=74620
Total number of candidates appeared in SBI clerk exam=326100
ratio = 74620 : 326100
= 3731 : 16305

Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following table to answer the given questions:
State wise and post wise number of candidates appeared in various competitive exams.
SBI PO LIC AO IBPS PO NIACL AO SBI CLERK Punjab 91500 33500 79900 60000 71000 Kerala 76800 61180 32000 53000 85000 Tamilnadu 31000 88900 75500 65500 79800 Karnataka 26280 43600 98700 97900 21500 Assam 87600 50500 87000 52000 68800 What is the difference between the number of candidates appeared in SBI PO exam and the total number of candidates appeared in Kerala state in all the exams together?
Correct
SBI PO = 313180
Total number of candidates appeared in Kerala state=307980
Difference= 313180307980
=5200
Incorrect
SBI PO = 313180
Total number of candidates appeared in Kerala state=307980
Difference= 313180307980
=5200

Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following table to answer the given questions:
State wise and post wise number of candidates appeared in various competitive exams.
SBI PO LIC AO IBPS PO NIACL AO SBI CLERK Punjab 91500 33500 79900 60000 71000 Kerala 76800 61180 32000 53000 85000 Tamilnadu 31000 88900 75500 65500 79800 Karnataka 26280 43600 98700 97900 21500 Assam 87600 50500 87000 52000 68800 How many students appeared in LIC AO exam?
Correct
LIC AO= 277680
Incorrect
LIC AO= 277680

Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following table to answer the given questions:
State wise and post wise number of candidates appeared in various competitive exams.
SBI PO LIC AO IBPS PO NIACL AO SBI CLERK Punjab 91500 33500 79900 60000 71000 Kerala 76800 61180 32000 53000 85000 Tamilnadu 31000 88900 75500 65500 79800 Karnataka 26280 43600 98700 97900 21500 Assam 87600 50500 87000 52000 68800 In which state, the total number of candidates appeared for competitive exams is maximum?
Correct
Assam=345900
Incorrect
Assam=345900

Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following graph and answer the given questions:
The line graph shows the number of students went on tour in three different places from different disciplines.
What is the sum of average number of Arts & science students who went to all the three places and difference between the number of students who went on tour to Shimla from all the disciplines and the number of students who went on tour to Goa from all the disciplines?
Correct
Arts & science students=320+250+180=750
average=750/3=250
Shimla=320+180+310+210+250=1270
Goa=230+320+240+230+210=1230
difference=12701230=40
sum=250+40=290
Incorrect
Arts & science students=320+250+180=750
average=750/3=250
Shimla=320+180+310+210+250=1270
Goa=230+320+240+230+210=1230
difference=12701230=40
sum=250+40=290

Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following graph and answer the given questions:
The line graph shows the number of students went on tour in three different places from different disciplines.
How many students went to Dandeli from all the disciplines together?
Correct
340+250+310+300+280=1480
Incorrect
340+250+310+300+280=1480

Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following graph and answer the given questions:
The line graph shows the number of students went on tour in three different places from different disciplines.
What is the difference between the number of Medical students went on tour to all the places and the number of students went on tour to Goa from all the disciplines together?
Correct
Medical students=310+310+240=860
Goa=230+320+240+210+230=1230
difference=1230860=370
Incorrect
Medical students=310+310+240=860
Goa=230+320+240+210+230=1230
difference=1230860=370

Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following graph and answer the given questions:
The line graph shows the number of students went on tour in three different places from different disciplines.
The average of Photography students who visited all the three places is what percentage of the average number of Fashion designer students who visited Goa and Dandeli?
Correct
The average of Photography students who visited all the three places,
= (300+210+210)/3=240
average number of fashion designer students who visited Goa and Dandeli,
(280+230)/2=255
%=240/255×100=94.12%
Incorrect
The average of Photography students who visited all the three places,
= (300+210+210)/3=240
average number of fashion designer students who visited Goa and Dandeli,
(280+230)/2=255
%=240/255×100=94.12%

Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: AptitudeStudy the following graph and answer the given questions:
The line graph shows the number of students went on tour in three different places from different disciplines.
If 15% of Fashion designers are girls, then find the ratio of girls to boys in Fashion designing?
Correct
fashion designers=280+250+230=760
15% of girls=15/100×760=114
boys=760114=646
ratio= 114 : 646
=3 : 17
Incorrect
fashion designers=280+250+230=760
15% of girls=15/100×760=114
boys=760114=646
ratio= 114 : 646
=3 : 17
Back to : Crack IBPS PO
Other Aptitude Quizzes:
Subscribe Us