## Data Interpretation For SBI PO : Set – 18

(1-5) Refer to the table and answer the given questions.

If amount of Dara equals to five times that of her Principal then what is the Rate of Interest(%)? 1) If amount of Dara equals to five times that of her Principal then what is the Rate of Interest(%)?

a) 122.22%

b) 144.44%

c) 133.33%

d) 155.55%

e) None of these

C )Amount of Dara = Rs.29500
Principal is x
Amount of Dara = 5x
5x = 29500 => x= 5900
SI = 29500 – 5900 = 23600
R = 23600 * 100 / 5900 * 3 = 133.33%

2) If the Principal (P) of Aron is 20% more than that of Ema, then What is the amount of Aron?

a) 12694.60%

b) 16584.60%

c) 12584.80%

d) 12484.80%

e) 15684.60%

d)

Principal(P) of Aron = 10000 * 120/100 = 12000
A = P(1 + (R/100)^N) = 12000(1 + (2/100)^2) = 12484.80

3) What is the Simple Interest(SI) of Bob ? If the ratio of Principal of Charanya to that of Bob is 4:5 and the rate of interest is 10% more than that of Charanya.

a) 3300

b) 4400

c) 2200

d) 1100

e) 5500

b)

P = 5/4 * 20000 = 25000
The rate of interest is 10% more than that of Charanya.
R(%) = 4 + (4*(10/100)) = 4.4 %
SI = [25000 * 4.4 * 4]/100 = 4400

4) If the interest is compounded yearly for three years then what is the amount to be earned by Charanya?

a) 23497.28

b) 20497.28

c) 22597.28

d) 22697.28

e) 22497.28

e)

Amount = P(1 + (R/100)^3)
A = 20000 * 1.04 * 1.04 * 1.04
A = 22497.28

5) If the ratio of interest rate of Ema to that of Dara is 2:3 then what is the Principal(P) of Dara?

a) 15000

b) 20000

c) 35000

d) 25000

e) 30000

d)

R(%) = 4*3/2 = 6

Principal = x
x + (x*3*6/100) = 29500
x = 25000

(6-10) Study the following chart carefully and answer the questions below: 6) what is the difference between the total no of working male and female in all villages and total female salary >10000 in all villages?

a) 11240

b) 12420

c) 13500

d) 13750

e) 14540

b)

working male in all villages is 150+450+400+750+3750+640=6140

working females in all village= 900+500+700+1800+3500+900=8300

female salary> 10000in all villages = 360+150+140+ 180+ 875+315=2020

required difference = 6140+8300-2020=12420

7) what is the approximate ratio of male salary >10000 in village A,C,E together and working female in village B and D together?

a) 71:98

b) 35:16

c) 57:160

d) 165:73

e) None of these

c)

male’s salary > 10000 in village A = 60

male’s salary > 10000 in village B =140

male’s salary > 10000 in village C =938

total= 1138

working female in village B = 500

working female in village F = 900

working female in village D = 1800

total= 3200

required ratio = 1138 : 3200

= 569:1600

= 57: 160

8) If the percentage of male’s salary > 10000 in village C and D increases 25% and the percentage of female’s salary >10000 in village E and F is decreased by 30% then what will be the difference between the male’s salary >10000 in village C and D together and females salary > 10000 in village E and F?

a) 184

b) 194

c) 285

d) 183

e) 180

d)

male’s salary > 10000 in village C and D together is 300+140= 440

25% increases= 440+110=550

female’s salary > 10000 in village E and F together = 875+315=1190

30% decreases= 1190-357=733

required difference = 733- 550 = 183

9) what was the average number of non working male and female in village C,D,E together?

a) 3600

b) 3700

c) 2600

d) 2700

e) None of these

b)

non working male and female in village C = 600+1300Â  = 1900

non working male and female in village D =2250+2200= 4450

non working male and female in village F = 1250+ 3500= 4750

total = 111000

required average = 11100/3=3700

10) 5/8 of females in village C is approximately how much percentage of 3/5 of working males and 3/5 of working female in village B together?

a) 130%

b) 190%

c) 220%

d) 230%

e) None of these