# IBPS Clerk Mains 2017 – Quantitative Aptitude DAY 4

**IBPS Clerk Mains 2017 – Quantitative Aptitude DAY 4**

Dear Banking Aspirants,

IBPS CLERK Mains 2017, the last exam of the year 2017 is going to held in 21.01.2018.There is only few days in our hands for preparation and you have to work hard to achieve your goal, because the competition is very high as per the vacancy is concerned.

So start your preparation now with this study Planner for IBPS Clerk Mains. It’s a **20 days complete planner** with various **Aptitude, Reasoning, English, Current affairs & Static Gk** topics Included. There are **4 Mock tests** available in this planner.

We have planned this Planner in Such a way that this will cover the entire current affairs quiz from the month of **October to January (1 ^{st} week).** Because Banking Awareness, Current Affairs, Static Gk & Computer Awareness will play a vital role in cracking the IBPS Clerk Mains exam. Though the exam is getting tougher and tougher for each and every Year, Only consistently hard working candidates will crack the exam. So be a continuous hard worker and grab the opportunity to achieve your success.

**Make hay while the Sunshine!!!!!!!!!!!**

So as per the planner here is content related to Quantitative Aptitude .

**IBPS CLERK Mains 2017 -Quantitative Aptitude DAY 4**

**Quantitative Aptitude**

Time: 20 Minutes

Topic:**Averages**

Q.1) The average of 36 innings of a cricket player is 65 runs excluding first and last innings. His first innings exceeds last innings by 24 runs. If the average of the 38 innings is 68 runs, what is run taken by him in his last innings?

a) 134

b) 124

c) 120

d) 110

e) None of these

Q.2) Four person’s checks their weight; the average weight of four persons is 63 kg. If the ratio of the first to the second persons weight is 5: 3, and that of the second to the third persons was 1: 3, and third to the fourth persons weight is 9: 11, then what is the average of the First and third persons weight?

a) 63

b) 60

c) 58

d) 52

e) 55

Q.3) The average marks of Dinesh, Kamalesh, and Ramesh is 84. Dinesh’s mark is 23 marks more than that of Suresh and 5 marks less than the Kamalesh. If Suresh mark 15 less than the average mark of Dinesh, Kamalesh and Ramesh, then what is the sum of Suresh, Dinesh’s and Ramesh’s marks?

a) 243

b) 265

c) 224

d) 252

e) None of these

Q.4) After 11 years Shakthi’s age will be 46 yrs. Today Sharmi’s age is 7 yrs more than Shakthi’s age. At present Susma’s age and Sharmi’s age in the ratio of 5:7. What is average age of Shakthi and Susma?

a) 46 years

b) 41 years

c) 39 years

d) 34.5 years

e) 32.5 years

Q.5) There are six numbers, the third number is 40 % more the first and fourth number. The second number is 2/3 of third number and the fifth number is twice the first number and sixth number is 20% less than the fourth number. If the first number is 30, then what is the average of last three numbers?

a) 45

b) 38

c) 42

d) 33

e) 41

Q.6) Kamal is going to Bangalore from his office at a distance of 230 km with a speed of x kmph. While he comes back to his office with a speed of 45 km/ph, what should be the value of X so that his average speed is 54 km/hr?

a) 65 km/hr

b) 66.4km/hr

c) 67.5 km/hr

d) 72 km/hr

e) None of these

Q.7) There are 250 employees working in TCS in Chennai branch. The average monthly income of Chennai branch TCS company employees is Rs.56000 and that of Bangalore branch TCS employees is Rs. 52000, if average monthly salary of all the employees both branch is Rs.54000. Find the total number of employees in the both branch TCS Company?

a) 490

b) 600

c) 250

d) 500

e) None of these

Q.8) In a planet, a certain month average temperature of first seven days was 45°C, and average temperature of last seven days was 57°C. The average temperature of a week is 52°C. Find the temperature of seventh day of week? Assume In planet X 1 year=52 days=4 weeks= 2 months = 13 days per month and 1day=16 hours.

a) 35°C

b) 36°C

c) 38°C

d) 42°C

e) None of these

Q.9) A shop keeper sold Red, Black and blue coloured pens for Rs.5, Rs.7, and Rs.10 respectively. The total number of pens sold were in the ratio 8 : 5 : 7. Find the ratio of the total cost of each colour pen?

a) 2 : 5 : 7

b) 3 : 7 : 9

c) 8 : 7 : 14

d) 3 : 4 : 5

e) 1 : 5 : 9

Q.10) Kavitha was born when Sharath was four years four months old. Kavitha’s age is 7 years 6 months. Sharath was born when Sharatha was 5years 7 months old, then their average age is?

a) 11 1/2 years

b) 12 ¼ years

c) 12 years

d) 18 years

e) 21 years

Q.11) Vishva aims to sell toys an average of 60% of toys in 1st week and second week. But his average in 1st week is 1 toy less than his target and that in 2nd week is 3 toys more than his target. The difference between the total toys sold in both weeks is 20. Total toys aimed to sell by Vishva.

a) 300 toys

b) 250 toys

c) 310 toys

d) 290 toys

e) None of these

Q.12) The average weight of boys in a class of students is 62 kg. While that of girls is 55 kg. The average weight of the entire class is 58 kg. What is the ratio of the number of boys to number of girls in the class?

a) 5 : 2

b) 3 : 4

c) 5 : 7

d) 6 : 5

e) None of these

Q.13) There are 56 students attend the JAB class. The JAB sir conducts an economic test out of 100 and then arranged the score in ascending order. He found that Gopi, who was topper of the JAB class, had slipped to the 23^{rd} position. When he was adding the scores of the last 34 students the average was 74 and that of the top 23 students was 78.If the average score obtained by all the students of his class was 76, how many marks did Gopi score?

a) 73

b) 88

c) 67

d) 54

e) None of these

Q.14) The average of 11 numbers is 45. If each of the numbers is added by 11, then find the average of new set of numbers.

a) 43

b) 53

c) 56

d) 59

e) None of these

Q.15) The average of runs scored by a player in 9 innings is 40. How many runs should he score in the 10^{th} innings so that his average is increased by 3 runs?

a) 71

b) 70

c) 65

d) 43

e) 58

Q.16) The average salary of 3 friends X, Y and Z is Rs.12000 a month. If X spends Triple and Z spends double of what Y spend his salary during per month. If average of their saving salary is Rs.8000, then what is the average amount X and Y spend in a month?

a) Rs.4100

b) Rs.3500

c) Rs.4000

d) Rs.5000

e) None of these

Q.17) Ramya purchased 14 balls, 10 dresses and 15 bags. The average price of 14 balls, 10 dresses and 15 bags at Rs.150.If the average price of a bags was Rs.250. The average price of dresses is Rs.75. What is the approximate average price of balls?

a) Rs.80

b) Rs. 72.5

c) Rs. 89.9

d) Rs.96.4

e) None of these

Q.18) Reaka bought 10 kg Orange 6 Dozen bananas, 11 kg Apple and 7 kg Mango. The cost of Orange per kg is Rs.40, 1 dozen banana Rs.25. 1 kg Apple Rs.95. 1 kg mango is Rs.15 more than the combined price of 1kg orange and 1 dozen bananas. Find the approximate average amount spend by Reaka.

a) Rs.45.5

b) Rs.41.3

c) Rs.63.4

d) Rs.76.2

e) Rs.66.5

Q.19) 16 friends went to a restaurant and decided to pay the bill amount equally, but 14 of them could pay Rs.150 each, as a result last two friends pays Rs. 16 extra of the total average amount. Find the amount of average of 16 friends (Approximately)

a) Rs. 141

b) Rs.142

c) Rs.138

d) Rs.140

e) None of these

Q.20) Anjali enters a bakery shop. She buys chocolates, Pastries, Puffs. Totally she buys 26 items. The average cost of 26 items is Rs.190. She has to buy at least 7 units of each, she buys more chocolate than puffs, and more pastries than chocolate. The average price of 1 puff and 1 chocolate is Rs.15 and Rs.15 respectively. If difference between item of chocolate and pastries is one, then find the amount of one pastry?

a) 430

b) 410

c) 470

d) 310

e) None of these

**Answer key and Explanations:**

- d

Let the first and last innings be x and y respectively,

x+y=38×68-36×65

x+y=244——(I)

x-y=24——(II)

Solve the equations I and II,

and we get, x=134

y=110

Therefore the last innings run =110

- a

Sum of the four persons weight=63×4=252

Ratio of four persons= 5 : 3 : 9 : 11

first persons weight=252/28×5=45 kg

Third person^’ sweight=252/28×9=81 kg

Average of 1st and 3rd persons weight=(45+81)/2=63 kg

- c

Total marks of Dinesh,Kamalesh and Ramesh=84×3=252

Suresh’s mark=84-15=69

Dinesh’s mark=69+23=92

Kamalesh mark=92+5=97

Ramesh mark’s= (Total marks of Dinesh, Kamalesh and Ramesh)-(Dinesh + Kamalesh marks)

= 252-(92+97) = 63

Sum of Suresh, Dinesh’s and Ramesh’s marks= 92 + 69 + 63 = 224

- e

After 11 years Shakthi’s age=46 yrs

Present age of Shakthi=46-11=35 yrs

Sharmi’s age= 35+ 7=42

Susma’s age=42/7×5=30 yrs

Average age of Shakthi and Susma = (35+30)/2=32.5 yrs

- b

Let as consider five numbers are P, Q, R, S, T and U

R=140/100×P

R=140/100×S

140/100×P=140/100×S

P/S=1/1

First number (P) is=30

R=140/100×30=42

Q=2/3×42=28

S=30

T=2P=60

U=80/100×30=24

Average of last three numbers=(30+60+24)/3=38

- c

Average speed=2xy/(x+y)

=(2×x×45)/(x+45)=54

90x=54x+2340

36x=2340

x= 67.5 km/hr

- d

According to the question,

((250×56000)+(x×52000))/(250+x)=54000

14000000+52000x=13500000+54000x

2000x=500000

x=250

Total employees=250+250=500

- c

Sum of temperature of First 7 days=45°×7=315°

Sum of temperature of Last 7 days=57°×7=399°

Sum of temperature of 1 week=13×52°=676°C

7^{th} day temperature is= (315+399)-676=38°C

- c

Ratio of the values,

=5×8 :7×5 :10×7

=40 : 35 : 70

= 8 : 7 : 14

- b

Kavitha=7 yrs 6 month

Sharatha= 17 yrs 5 month

Sharath=11 yrs 10 month

Average=(36 yrs 9 month)/3

= (36 9/12)/3=121/4 years

- a

Let the number of toys be 100

Difference = 63-59=4

4=100 toys

20=500 toys

Required toys==500×60/100=300

- b

Let as boys and girls be x and y,

((x×62)+(y×55))/(x+y)=58

62x+55y=58x+58y

4x=3y

x/y=3/4

Ratio = 3 : 4

- d

Score of Gopi=34×74+23×78-56×76=54

- c

Sum of 11 numbers is=11×45=495

each of the numbers is added by 11=11×11=121

Average of new set number=(495+121)/11=56

- b

Let the number of runs scored in 10th inning be x,

9×40+x=10×43

360+x=430

x=70 runs

- c

Sum of salary of X, Y and Z=3×12000=Rs.36000

Then money spend,

36000-(3×8000)=Rs.12000

3y+y+2y=12000

y=12000/6=2000

x=3y

x=3×2000=Rs.6000

Average amount X and Y spend=(6000+2000)/2=Rs.4000

- d

Sum of price 39 product=39×150=Rs.5850

Sum of price of bags=15×250=Rs.3750

Sum of price of dresses=10×75=Rs.750

Sum of price of balls=5850-4500=Rs.1350

Average price of balls=1350/14=Rs.96.4

- c

Sum of total amount of Orange=10×40=400

Sum of total amount of banana=6×25=150

Sum of total amount of Apple=11×95=1045

Sum of taotal amount of mango=7×80=560

Total amount Reaka spent=Rs.2155

Average=2155/34=Rs.63.4

- e

Amount of average be x

Total amount paid by 14 friends=Rs. 2100

(2100+2(x+16))/16=x

Simplify the above equation,

x=152

- c

The only possibility according to the above condition is puffs=7, chocolates=9 and pastries =10

Sum of total cost=26×190=Rs.4940

(7×15+9×15+10×x)=4940

x=470

**Click here for previous day Quantitative aptitude:**

#### IBPS CLERK MAINS 2017 STUDY PLANNER- QUANTITATIVE APTITUDE DAY 1

### IBPS CLERK MAINS 2017 – CURRENT AFFAIRS DAY 2

### IBPS CLERK MAINS 2017 – QUANTITATIVE APTITUDE DAY 3

**Click here for more Information about IBPS Clerk Exam 2017:**

### IBPS CLERK 2017 NOTIFICATION & EXAM DATES RELEASED

### IBPS CLERK 2017 – Detailed Statewise Vacancies

### IBPS Clerk 2017 – Live Session