# TARGET SBI EXAM 2018: QUANTITATIVE- AVERAGE 1

**Want to Become a Bank, Central / State Govt Officer in 2020?**

**Join the Most awarded Coaching Institute & Get your Dream Job**

**Now Prepare for Bank, SSC Exams from Home. Join Online Coure @ lowest fee**

Lifetime validity Bank Exam Coaching | Bank PO / Clerk Coaching | Bank SO Exam Coaching | All-in-One SSC Exam Coaching | RRB Railway Exam Coaching | TNPSC Exam Coaching | KPSC Exam Coaching

# TARGET SBI EXAM 2018: QUANTITATIVE- AVERAGE 1

Dear Bankersdaily Aspirants,

Hope , Your preparation for SBI Clerk & PO exam 2018 is good . Since SBI Clerk & PO exam is a Two level which will be conducted in an online mode, Competition will be higher for this SBI Clerk & PO Exam and the most important thing , Current affairs section will be there in this exam. So aspirants have to concentrate in Four sections namely Aptitude, Reasoning, English, Current Affairs.

The person with high speed and very good accuracy only can crack this exam to taste the success. The candidates will be selected on the basis of performance in this online exam test. So the candidate with consistent hard work and regular practice will crack the exam very easily.

Here are some questions which will help you to identify your level of preparation.

Exam: SBI Clerk & PO Exam 2018

Topic: **AVERAGE -1
**

Timing: 7 minutes

Q.1) The average of 36 innings of a cricket player is 65 runs excluding first and last innings. His first innings exceeds last innings by 24 runs. If the average of the 38 innings is 68 runs, what is run taken by him in his last innings?

a) 134

b) 124

c) 120

d) 110

e) None of these

Q.2) Four person’s checks their weight; the average weight of four persons is 63 kg. If the ratio of the first to the second persons weight is 5: 3, and that of the second to the third persons was 1: 3, and third to the fourth persons weight is 9: 11, then what is the average of the First and third persons weight?

a) 63

b) 60

c) 58

d) 52

e) 55

Q.3) The average marks of Dinesh, Kamalesh, and Kamesh is 84. Dinesh’s mark is 23 marks more than that of Suresh and 5 marks less than the Kamalesh. If Suresh mark 15 less than the average mark of Dinesh, Kamalesh and Kamesh, then what is the sum of Suresh, Dinesh’s and Kamesh’s marks?

a) 243

b) 265

c) 224

d) 252

e) None of these

Q.4) After 11 years Shakthi’s age will be 46 yrs. Today Sharmi’s age is 7 yrs more than Shakthi’s age. At present Susma’s age and Sharmi’s age in the ratio of 5:7. What is average age of Shakthi and Susma?

a) 46 years

b) 41 years

c) 39 years

d) 34.5 years

e) 32.5 years

Q.5) There are six numbers, the third number is 40 % more the first and fourth number. The second number is 2/3 of third number and the fifth number is twice the first number and sixth number is 20% less than the fourth number. If the first number is 30, then what is the average of last three numbers?

a) 45

b) 38

c) 42

d) 33

e) 41

Q.6) Kamal is going to Bangalore from his office at a distance of 230 km with a speed of x kmph. While he comes back to his office with a speed of 45 km/ph, what should be the value of X so that his average speed is 54 km/hr?

a) 65 km/hr

b) 66.4km/hr

c) 67.5 km/hr

d) 72 km/hr

e) None of these

Q.7) There are 250 employees working in TCS in Chennai branch. The average monthly income of Chennai branch TCS company employees is Rs.56000 and that of Bangalore branch TCS employees is Rs. 52000, if average monthly salary of all the employees both branch is Rs.54000. Find the total number of employees in the both branch TCS Company?

a) 490

b) 600

c) 250

d) 500

e) None of these

Q.8) In a planet, a certain month average temperature of first seven days was 45°C, and average temperature of last seven days was 57°C. The average temperature of a week is 52°C. Find the temperature of seventh day of week? Assume In planet X 1 year=52 days=4 weeks= 2 months = 13 days per month and 1day=16 hours.

a) 35°C

b) 36°C

c) 25°C

d) 42°C

e) None of these

Q.9) A shop keeper sold Red, Black and blue coloured pens for Rs.5, Rs.7, and Rs.10 respectively. The total number of pens sold were in the ratio 8 : 5 : 7. Find the ratio of the total cost of each colour pen?

a) 2 : 5 : 7

b) 3 : 7 : 9

c) 8 : 7 : 14

d) 3 : 4 : 5

e) 1 : 5 : 9

Q.10) Kavitha was born when Sharath was four years four months old. Kavitha’s age is 7 years 6 months. Sharath was born when Sharatha was 5years 7 months old, then their average age is?

a) 11 1/2 years

b) 12 ¼ years

c) 12 years

d) 18 years

e) 21 years

Answer Key With Explanation

1.d

Let the first and last innings be x and y respectively,

x+y=38×68-36×65

x+y=244——(I)

x-y=24——(II)

Solve the equations I and II,

and we get, x=134

y=110

Therefore the last innings run =110

2. a

Sum of the four persons weight=63×4=252

Ratio of four persons= 5 : 3 : 9 : 11

first persons weight=252/28×5=45 kg

Third person^’ sweight=252/28×9=81 kg

Average of 1st and 3rd persons weight=(45+81)/2=63 kg

3.c

Total marks of Dinesh,Kamalesh and Ramesh=84×3=252

Suresh’s mark=84-15=69

Dinesh’s mark=69+23=92

Kamalesh mark=92+5=97

Kamesh mark’s= (Total marks of Dinesh, Kamalesh and Kamesh)-(Dinesh + Kamalesh marks)

= 252-(92+97) = 63

Sum of Suresh, Dinesh’s and kamesh’s marks= 92 + 69 + 63 = 224

4.e

After 11 years Shakthi’s age=46 yrs

Present age of Shakthi=46-11=35 yrs

Sharmi’s age= 35+ 7=42

Susma’s age=42/7×5=30 yrs

Average age of Shakthi and Susma = (35+30)/2=32.5 yrs

5.b

Let as consider five numbers are P, Q, R, S, T and U

R=140/100×P

R=140/100×S

140/100×P=140/100×S

P/S=1/1

First number (P) is=30

R=140/100×30=42

Q=2/3×42=28

S=30

T=2P=60

U=80/100×30=24

Average of last three numbers=(30+60+24)/3=38

6.c

Average speed=2xy/(x+y)

=(2×x×45)/(x+45)=54

90x=54x+2340

36x=2340

x= 67.5 km/hr

7.d

According to the question,

((250×56000)+(x×52000))/(250+x)=54000

14000000+52000x=13500000+54000x

2000x=500000

x=250

Total employees=250+250=500

8.c

Sum of temperature of First 7 days=45°×7=315°

Sum of temperature of Last 7 days=57°×7=399°

Sum of temperature of 1 week=13×52°=689°C

7^{th} day temperature is= (315+399)-689=25°C

9.c

Ratio of the values,

=5×8 :7×5 :10×7

=40 : 35 : 70

= 8 : 7 : 14

10.b

Kavitha=7 yrs 6 month

Sharatha= 17 yrs 5 month

Sharath=11 yrs 10 month

Average=(36 yrs 9 month)/3

=(36 9/12)/3=121/4 years

**For the other Sections in the Day 3 of the TARGET SBI PLANNER , please check the below given links.**

Aspirants can also check the other topics from the SBI CLERK STUDY PLANNER from the link given below. DO bookmark the given link as all the posts will be updated in that page and aspirants can check the daily updates from this page or from the Homepage of Bankersdaily.

## TARGET SBI EXAM 2018