# Crack IBPS PO : Missing DI – Aptitude Day 67

D.1-5) Study the following information carefully and answer the question given below.

Table shows income, increment percentage expenses and saving details of three employees for three years.

 Person year Income (Rs) Increment percentage for next year Expenses (Rs) Savings (Rs) A 2000 20000 15% 18000 _ 2001 _ _ _ 3400 2002 24150 8% _ _ B 2000 _ 10% _ 6000 2001 _ 12% _ _ 2002 22176 _ 15500 _ C 2000 24000 _ 22000 _ 2001 28800 _ _ _ 2002 _ _ _ 7900

Q.1) If the ratio between expenses and savings of A in 2002 is 4:1and the ratio between expenses and savings of C in 2001 also 4:1, then what is the ratio between the total saving of person A and person C?

a) 341:523

b) 331: 532

c) 341:522

d) 314:521

e) None of these

c)

Savings of A in 2000=20000-18000=2000

Savings of A in 2001=3400

Total income of A in 2002=24150

Expenses to savings ratio=4:1

Saving in 2002=24150/5=4830

Total savings of A=2000+3400+4830=10230

Savings of C in 2000=24000-22000=2000

Savings of C in 2001=28800/5=5760

Savings of C in 2002=7900

Total savings =7900+2000+5760=15660

Required ratio=10230:15660=341:522

Q.2) Income of the person B in the year 2000 is what percentage of total expenses of person B, if savings of person B in 2001 is 800 more than previous year?

a) 33.33%

b) 66.67%

c) 55.55%

d) 44.44%

e) 22.22%

d)

Income of B in 2001=22176/112×100=19800

Income of B in 2000=19800/110×100=18000

Expenses of B in 2000=18000-6000=12000

Expenses of B in 2001=19800-6800=13000

Expenses of B in 2002=15500

Total expenses=12000+13000+15500=40500

Required percentage=18000/40500×100=44.44%

Q.3) If the difference between Expenses and savings of C in 2002 is 17100, then what is the percentage increment from 2000 to 2002

a) 35%

b) 37%

c) 32%

d) 40%

e) 30%

c)

Expenses of C in 2002=7900+17100=25000

Income of C in 2002=25000+7900=32900

percentage increment=(32900-24000)/24000×100=37%

Q.4) Income of A in 2001 is approximately what percentage more/less than the average income of A?

a) 12%

b) 15%

c) 10%

d) 7%

e) 3%

e)

Income of A in 2001=20000×115/100=23000

Average of A=(20000+23000+24150)/3

=22383

Required percentage = (23000-22383)/22383×100=2.75%~3%

Q.5) If the income of A in 2000 is doubled and the percentage increment of A in the year 2001 is also doubled then what is the income of A in 2002?

a) 45000

b) 50600

c) 52060

d) 50500

e) None of these

b)

Income of A in 2001=20000×115/100=23000

%increment in 2002=(24150-23000)/23000×100=5%

After changes the values of increment in 2001 and income in 2000 of A as per the Question,

Income of A in 2000=40000

Income of A in 2001=40000×115/100=46000

Income of A in 2002=46000×110/100=50600

D.6-10) Observe the contents of the table and answer the questions accordingly.

The following table will show the details about the investments and profits acquired in the various brands of cookies by three products.

 PRODUCTS INVESTMENT VALUE X=2000 PROFIT IN RS. A B C A B C BRITANNIA 35X 23X 4600 2800 KEEBLER 5X 8X 2424 MARYLAND 600 1800 3300 ARCHWAY 4X 5X 750 900 SNACK WELL’S

Q.6) If C has invested in Keebler 33.33% more than what invested by B in same product, then what is the profit earned by A in the same brand (In Rs)?

a) 2020

b) 1818

c) 1616

d) cannot be determined

e) none of these

a)

If 2424rs. is obtained by investing 12000rs in Keebler,

So for 10000rs, the profit will be 2020rs.

Q.7) What is the overall investment made in the brand Britannia (in Rs)?

a) 116000

b) 128000

c) 152000

d) 144000

e) none of these

d)

The proportion of profit obtained by B by investing 46000rs is 4600rs.

So, C must have invested 28000rs.

Required sum =70000+46000+28000=144000

Q.8) If the profit obtained by B, by investing the money in Maryland is 45% of the money invested by A in the same brand then what is the average of the investment made by all the three persons in the same brand (In Rs)?

a) 14222

b) 13655

c) 12667

d) 11888

e) none of these

c)

If 1800 Rs is 45% of the investment made by A in Maryland,

Then A’s investment =1800/45×100=4000rs.

The profit obtained by A, that is 600rs is 15% of the investment made by A.

Then the investment by B =1800/15×100=12000rs.

The investment by C =3300/15×100=22000rs

Required average =(4000+12000+22000)/3=38000/3=12667rs

Q.9) The overall profit made by all the investors from Archway is approximately what percent of the profit obtained by all investors from Britannia?

a) 13.2%

b) 15.6%

c) 17.7%

d) 11.8%

e) none of these

b)

The overall profit made by the investors from Britannia=144000rs.

The overall profit made by the investors from Archway= 2250rs.

Required percentage =2250/144000×100=15.625%

Q.10) What is the sum of the profit obtained by all the investors from Snack Well’s if the investment made by them is four times the profit made in Keebler in (In Rs)?

a) 8322

b) 9612

c) 7342

d) cannot be determined

e) none of these