## Data Interpretation For SBI PO : 64

D 1-5) Go through the data set given below and solve the questions based on it.

The pie chart shows the productions of different products in degree.

#### The total number of production = 16200

1) The production of Bovanto is what percentage more than the production of Fanta?

a) 112%

b) 114%

c) 120%

d) 111%

e) None of these

d) 111%

The production of Fanta =45/360×16200=2025

The production of Bovanto =95/360×16200 = 4275

Required percentage = (4275-2025)/2025×100 = 111%

2) The production of maaza in the year 2017 is 20% more than the production in the year 2016, the production of Pepsi in the year 2017 is 30% more than the production in the year 2016, then what is the approximate Difference between the production of Pepsi and Maaza in the year 2016?

a) 2040

b) 2030

c) 2130

d) 1940

e) None of these

b) 2030

The production of maaza in the year 2017 =15/360×16200=675 is 20% more than in the year 2016

Then, the production of maaza in the year 2016 =675/120×100 = 562.5

The production of Pepsi in the year 2017=75/360×16200 = 3375

Then, the production of Pepsi in the year 2016 =3375/130×100 = 2596

Required difference = 2596 – 562.5= 2033.5 ~2030

3) what is the Ratio of the production of Torina and Pepsi in the year 2017?

a) 13:25

b) 17:15

c) 15:13

d) 13:15

e) None of these

d) 13:15

Required Ratio =65/360×16200 :75/360× 16200

= 65:75 = 13:15

4) what is the total production of maaza, coca cola, Torina, Pepsi, and Fanta?

a) 10135

b) 10115

c) 10125

d) 11125

e) None of these

c) 10125

The production of Fanta =45/360×16200=2025

The production of Pepsi in the year 2017=75/360×16200 = 3375

The production of maaza in the year 2017 =15/360×16200=675

The production of Torina in the year 2017 =65/360×16200=2925

The production of coca cola in the year 2017 =25/360×16200=1125

Required total = 2025 + 3375 + 675 + 2925 + 1125 = 10125

5) What is the difference between the production of Pepsi and coca cola?

a) 2350

b) 2250

c) 2450

d) 2050

e) None of these

b) 2250

The production of Pepsi in the year 2017=75/360×16200 = 3375

The production of coca cola in the year 2017 =25/360×16200=1125

Required difference = 3375 – 1125 = 2250.

D.6-10) Go through the data set given below and solve the questions based on it.
The pie chart 1 shows the percentage of eggs export to different countries from Andhra Pradesh. The pie chart 2 given the details about shipment cost of various countries per egg (in Rs)

## Total number of eggs= 300000

Total shipment cost of various countries =Rs.200

6) what is the total shipment cost of Ukraine and Vanuatu?

a) 369000

b) 471400

c) 3960000

d) 470400

e) None of these

c) 3960000

Number of eggs in Ukraine=300000×18/100=54000

Number of eggs in vanuatu=300000×25/100=75000

per egg cost for ukraine=200×20/100=Rs.40

Per egg cost for Vanuatu=200×12/100=Rs.24

Total shipment cost of Ukraine and Vanuatu=54000×40+75000×24

=2160000+1800000

=Rs.3960000

7) If the total shipment cost of Kenya is 20% more than total shipment cost of virgin islands(US) and the number of eggs export to Kenya is 50 % of the number of eggs export to Uruguay, then what is the approximate shipment cost of Kenya per egg (in Rs)?

a) Rs.82

b) Rs.80

c) Rs.83

d) Rs.80.5

e) None of these

b) Rs.80

Number of eggs export to Virgin islands(US)=300000×10/100=30000

Per egg shipment cost for virgin islands (US)=200×20/100=Rs.40

Total shipment cost of virgin islands=30000×40=1200000

Total shipment cost of kenya=120/100×1200000=1440000

Number of eggs export to Uruguay=300000×12/100=36000

Number of eggs export to Kenya=50% of 36000=50/100×36000=18000

Required, the shipment cost of Kenya per egg = 1440000/18000= Rs.80

8) what is the total shipment cost of Virgin Islands (British)?

a) 2105000

b) 1200000

c) 1800000

d) 200400

e) None of these

c) 1800000

Number of eggs export to virgin islands(British)=300000×15/100=45000

per egg cost for virgin islands (British)=200×20/100=Rs.40

The Total shipment cost of Virgin Islands (British)= 45000×40=Rs.1800000

9) what is the different between the total shipment cost of Uganda and the total shipment cost of Uruguay?

a) 69000

b) 85600

c) 96000

d) 86000

e) None of these

c) 96000

Number of eggs export to Uganda=300000×20/100=60000

per egg cost of Uganda=200×10/100=20

Total shipment cost of Uganda=20×60000=1200000

Number of eggs export to Uruguay=300000×12/100=36000

Per egg cost of Uruguay=200×18/100=36

Total shipment cost of Uruguay=36×36000=1296000

Require difference=1296000-1200000=96000

10) The total shipment cost of Vanuatu is what percentage more than the total shipment cost of Virgin Islands (U.S)?

a) 45%

b) 56%

c) 55%

d) 50%

e) None of these

d) 50%

number of eggs export to Vanuatu=300000×25/100=75000

Per egg cost of Vanuatu=200×12/100=24

Total shipment cost of Vanuatu=24×75000=1800000

Number of eggs export to Virgin island (US)=300000×10/100=30000

Per egg cost of Virgin island=200×20/100=40

Total shipment cost of Virgin island=40×30000=1200000

Required percentage=600000/1200000×100=50%