## Data Interpretation For SBI PO : Set – 17

(1-5) Given below in the table showing data of a metro travelling from Mumbai to Goa:

Note: Speed = Distance/ Time

 Station Name Distance(In Km) Time Taken(In hours) Speed(In kmph) MUMBAI-PUNE – 8 – JAIPUR-GOA 1150 – – DELHI-PUNE – 9 118.8 MUMBAI-DELHI 950 12 – PUNE -GOA – – 133.3

1) What will be the speed of the train from Mumbai-Pune If it halts 20 min for every 2 hours of journey and its distance is 450 km more than Mumbai-Delhi?

a) 175.5km/hr

b) 155.5km/hr

c) 185km/hr

d) 165km/hr

e) 135km/hr

(b)

Total time taken to travel form Mumbai to Pune = 8 hrs

Due to halt 20 mins for every 2hrs = 9 hrs to complete the journy

Distance between  Mumbai to Pune= 950 + 450  = 1400

speed = 1400 / 9

= 155.5 km/hr

2) Average distance travelled by the train from all the station is 1114 then what will be total distance covered from Delhi-Pune , Pune â€“ Goa and Mumbai to Pune?

a) 3200 km

b) 3470 km

c) 3800 km

d) 2920 km

e) 3310 km

(b)

Total distance travelled by train from all the station = 1114 * 5 =5570

Remaining Distance = 5570- 2100=3470

3) If the speed of the train maintained from Mumbai to Delhi below the speed of train Delhi-Pune what will be average speed of Mumbai to Delhi and Delhi to Pune?

a) 220km/hr

b) 130km/hr

c) 250km/hr

d) Cannot be determined

e) None of these

(d)

speed of the train is not  maintioned from Mumbai to Delhi.

So we cannot find average speed.

4) What will be the speed of train from Jaipur-Goa ,if the time taken to travel Jaipur -Goa 5hr less then the average of time taken from Mumbai-Delhi and Mumbai-Pune together?

a) 238km/hr

b) 260m/hr

c) 280km/sec

d) 230km/hr

e) None of these

(d)

Average time taken=12+8 =20/2=10

Time taken to travel Jaipur to  Goa=10 – 5 =5

Speed = 1150/5 = 230 km/hr

5) If the distance between Pune to Goa is 150km less than the Jaipur to Goa Then what will be the approximate time taken to travel Pune from  Goa?

a) 6.5hr

b) 8.4hr

c) 7.5hr

d) 9.5hr

e) Cannot be determined

(c)

Distance between Jaipur to Goa = 1150

Distance between Pune to Goa = 1150-150 =1000

Time taken = 1000/133.3 =~7.5

(6-10) Study the following table carefully and answer the question given below

Number of candidates Applying for various posts Across Various Companies

6) what is the approximate average number of candidates applying for post III in various companies?

a) 845

b) 868

c) 888

d) 879

e) 899

e)

Post III in various company =(4497/5)
= 899.4

7) What is the respective ratio of the total number of candidates applying for posts in company A to the total number of candidates applying for various post in company c?

a) 29:27

b) 31:29

c) 32:31

d) 32:29

e) None of these

c)

Various post in company A = 3840

various posts in company C=3720

required ratio = 3840 : 3720

= 32 : 31

8) What is the difference between the average number of candidates applying for various posts II and the average number of candidates applying for post IV across various companies?

a) 85

b) 92

c) 83

d) 87

e) None of these

d)Various post II =950+1005+920+950+825 =4650/5=930

Various post in IV = 4215/5 =843

Difference between them = 930- 843 = 87

9) The number of candidates applying for post III in company E are approximately what percent of the total number of candidates applying for the various posts in the same company?

a) 25

b) 30

c) 15

d) 20

e) 28

a)

Post III in company E= 760

Various post in company E=3070

(760/3070)-100 = 25

10) The total number of candidates applying for various posts in company E are what percent of the total number of candidates applying for various posts in company A?

a) 74.85

b) 79.95

c) 76.77

d) 78.15

e)  none of these

b)Candidates applying various posts in company E=720+825 +760+765= 3070

Candidates applying various posts in company A= 1060+950+1000+830=3840

79.95