## Data Interpretation For SBI PO :  Set – 19

(1-5) Following table shows the population of six different cities, ratio of male and female among them and ratio of adult and minor among them. Answer given questions based on this table. 1) Total number of female of city-A is approximately what percentage of total number of female of city-B ?

a) 48.48%

b) 51.84%

c) 57.65%

d) 61.48%

e) 65.76%

(e)

Sol. Required % = 159500/242550 * 100 = 65.76%

2) What is the difference between total number of male adults and total number of female minority of city – E ?

a) 76450

b) 80410

c) 81380

d) 82800

e) 83500

(d)

Sol. Difference = 182160 – 99360 = 82800

3) Total male population of city – C is approximately what percentage of total population of city-D?

a) 57.8%

b) 61.4%

c) 63.7%

d) 65%

e) 67.5%

(c)

Sol. Required % = 164400/258000 * 100 = 63.7%

4) What is the total adult’s male population of city F ?

a) 187460

b) 173420

c) 184380

d) 178610

e) None of these

(a)

(13/21)*302820=187460

5) What is the total male population of city – B ?

a) 307420

b) 311850

c) 322450

d) 336280

e) None of these

(b)

(9/16)*554400=311850

(6-10) The following table shows the number of boys and girls of different schools that have participated in a scholarship test over five years. 6) In year 2004 the number of participating girls is what percent of number of participating boys?

a) 17:56

b) 56:17

c) 57:16

d) 16:57

e) 34:124

d)

Number of girls participants in 2004 = 100 + 140 + 120 + 120 = 480

number of boys participants in 2004 = 370 + 480 + 360 + 500 = 1710

required ratio = 480 : 1710 = 16 : 57

7) The total number of participants in year 2003 is

a) 2000

b) 1830

c) 1720

d) 1640

e) 1850

c)

Number of participation in 2003

= (340 + 90) + (420 + 120) + (230 + 70) + (360 + 90)

= 1720

8) The percentage increase in participation of boys from school B in 2004 over those in 2001 is nearly

a) 28%

b) 71%

c) 72%

d) 75%

e) 81%

b)

Number of boys participants in 2004 from school B = 480

Number of boys participants in 2001 from school B = 280

Percentage increase = (480 – 280)/280 * 100% = 71%

9) The ratio of boys: girls for school B over the years 2001-2004 is

a) 17:34

b) 14:37

c) 37:10

d) 34:17

e) 17:24

c)

Number of boys participants for school B = 280 + 300 + 420 + 480 = 1480

number of girls participants for school B = 60 + 80 + 120 + 140 = 400

required ratio = 1480 : 400 = 37:10

10) How many girls more participated in year 2004 as compared to 2003 for all schools taken together?

a) 110

b) 370

c) 480

d) 210

e) 200