BLUE WHALE CHALLENGE QUESTIONS

Dear Bankersdaily Aspirants,

IBPS RRB , Bank of Baroda PO and RBI Grade “B” Exams are the upcoming exams and students need to get ready for the battle. Always aspirants find it difficult to attend the miscellaneous questions in particular and also the Puzzle and Seating Arrangement Questions in common.

So we will be providing BLUE WHALE CHALLENGE Questions Daily which is a combination of 4-5 topics and note that only one question will be provided daily. The BLUE WHALE CHALLENGE Questions will be updated daily @ 9:00 P.M regularly and the answers for the same will be posted @ 9:00 P.M the next day.



Please comment the answers for the BLUE WHALE CHALLENGE Questions in the below given format. 


Eg. “BWC Day1 Question Number1 Answer Option”


Questions of DAY 29 UPDATED now. Answer for the BLUE WHALE CHALLENGE now and mention the Answers in the Comments. 


Day 29 Question 

Q.1) Chart 1 shows the percentage of people in different villages.

Total number of people = 2.4 lakh

Chart 2 shows the percentage of monthly salary received by given persons

Chart 3 shows the percentage of toys produced by different companies

Total number of toys produced = 12500



The difference between the number of people in village A,C and E together and the number of people in village B and D together is numerically equal to the value of x. The difference between the number of toys produced by Company A and C together and the number of toys produced by company B and E is numerically equal to the value of y. The difference between the value of x and y is numerically equal to the difference between the salary received by Selva and Vicky. Find the difference between the salary received by Magesh and Arul.

a) 10960

b) 19160

c) 16190

d) 11960

e) 11690


Day 28 Question

Q.1) Six persons Benita, Roy, Tom, Teenu, Riya and Ren are sitting in a straight line while all of them facing north and all of them have different number of toys except one person. Roy sits second to the right of Ren who is an immediate neighbor of Teenu and Benita. The one who has 4 toys sits to the immediate right of the one who has 12 toys. Tom sits to the left of Riya. The person who has no toys sits second from the right end of the row. The person who has 5 toys sits second to right of Roy. Three persons sit between the one who has 5 toys and 12 toys. Teenu doesn’t have 4 toys. The number of toys that Roy and Teenu has is twice that of the number of toys Riya and Benita has respectively. The sum of number of toys have by the persons who sits at the extreme ends is equal to speed of boat in still water and boat takes 15 hours to travel a certain distance ‘X’ Km in downstream and it takes 24 hours to travel the same distance in upstream. A seller buys a product at a cost of Rs.X and while selling it gains a profit of Rs.Y. If he sells it at Rs.300 he gains (1623 )% more. Nandha takes Y days to finish a certain work, if he works with the help of Harish for 5 days he completes the whole work in (55 ⁄3 )days, the number of days taken by Harish to do the whole work alone is Z, then find the value of (X/(Y+Z))?

a) 8 days

b) 3 days

c) 4 days

d) 11 days

e) 12 days


Click Here to View Answer

Q.1) b

So the speed of boat=8+5=13Km/hr

Time ratio DS to US=15:24=5:8

Speed ratio of DS to US=8x:5x

x+y=8x

x-y=5x

So x=6.5x, y=1.5x


Day 27 Question

Q.1) A is 50% more efficient than B. A can do a piece of work in x days. A and B together can do the work in 12 days. A boat can travel 2x km downstream in (x/4) hours and the speed of the boat in still water is 6 km/hr. The speed of the stream is numerically equal to the number of years invested by selva in a bank A. The bank A offers interest rate of 20% per annum @C.I and he received Rs.880 as interest from bank A. The sum invested by selva is equal to the cost price of the table. A shopkeeper calculates profit on cost price his gain is 20% if he calculates profit on selling price he gains Rs.y more. Train A travelling at the speed of y m/sec with the length of 200 m more than the length of train B which travels opposite direction towards train A. Train B is travelling at the speed of 40m/sec and they both cross each other in 5 seconds. The length of faster train is numerically equal to the area of a square (in m²). The perimeter of the rectangle is 120 m more than the perimeter of the square. The length of the rectangle is 60 m. The area of the rectangle is numerically equal to the number of male employees working in a company. Average monthly salary of male and female employees working in the company is Rs.10000 and Rs.20000 respectively. Average monthly salary of the company is Rs.16000. The number of female employees working in the company is numerically equal to the contribution of Arul in a business with bala and durga as partners and the ratio of investment by them is 1: 2: 3. After z months, durga left the business. At the end of one year Arul and durga got Rs.2400 and Rs.3600 respectively. A bag contains z blue balls, 4 yellow balls and some green balls. One ball is taken at randomly from the bag and the probability of that one ball being green is 4/9. The number of green ball is numerically equal to the number of men in a office. The number of women in the office is 10. In how many ways 2 men and 3 women can be selected from the office to form a group?

a) 121

b) 132

c) 148

d) 154

e) 168


Click Here to View Answer

 


Day 26 Question 

Q.1) Arun and Mark travel a same distance of ‘X’ Km in 5 hours and 8 hours respectively, if Arun reduces his speed by 12Km/hr he will take 1 hour more, the speed of Mark is equal to the difference in selling price obtained by a seller on selling a same product at 7% profit and 2% loss, the cost price of the product is equal to the total male population in the city which is 6212% of total illiterate population, the ratio of literate to illiterate male is 7:3 and the number of illiterate female is 65% of total female population in the city. The total population of the city is equal to initial investment of A. B’s initial investment is Rs.(1640+X), then find the profit share of A if the total profit is Rs.17500.

a) Rs.5400

b) Rs.7500

c) Rs.9000

d) Rs.8500

e) Rs.10000

Click Here to View Answer

Q.1) b

Arun’s time ratio= 5:6

So speed ratio= 6:5

So the original speed of Arun= 6×12=72Km/hr

So total distance X= 72×5=360Km

Speed of Mark= 360/8=45Km/hr

Difference= Rs.45

Difference in selling price %=107% – 98%=9%

So the cost price of the product= ( 45 ⁄ 9 )×100=Rs.500

Total male population=500

Total illiterate population=( (500*2)10 )×100=800

Literate male=( 50010 ) × 7=350

Illiterate male= ( 50010 )×3=150

Illiterate female=800-150=650

Total number of females= (650 ⁄ 65)×100=1000

Total population=1000+500=1500

A’s investment=Rs.1500

B’s investment=Rs.1640+360=Rs.2000

Investment ratio=(1500×12:2000×12)=18000:24000=3:4

A’s share=(175007)×3=Rs.7500


Day 25 Question 

Q.1) Three villages (P, Q and R) are located along a bank of river. The village Q is located exactly in the middle of P and R. A man swims from village P to village R in 8 hours and from village Q to village P in 3 hours. If the man swims from village P to village R and back to village P, then the average speed of the whole journey is 13 . The Speed of the man in still water is X kmph. The cost price of a mobile is equal to sum of first 120 natural number. The mobile sold for the profit of(X+1)%. Profit earned from this transaction is Rs y. An area of a square is y m2. The Perimeter of the square is z m. A student should attend an exam which consist of 100 questions for every correct answer he will get 4 marks and for every wrong answer he will get “-1” marks per each question. If he got (z+93) marks, how many questions he wrote correctly?

a) 72

b) 75

c) 65

d) 48

e) 56


Day 24 Question 

Q1. A and B can finish a job in 12 days. A alone work for 5 days and the remaining work is done by B in 22  1/2
days. The efficiency of C is 40% of A’s efficiency. If B and C work together they finish the work in P days. A boy collects mango from a mango tree, first day he collect 1 mango second day 2 mango, third day 3 mango and so on. He collects the mango upto (P- 4  3/4)days. The number of mangoes collected by him are  Km. Radius of a circle is (Q/5) . A racer rounds the circle in 2 hours. Speed of racer is R km/hr. Average weight of a family which consists of five persons is R kg. If one person is added in the family the average increases by 4 kg. What is the weight of new person?

a) 75 kg

b) 82 kg

c) 86 kg

d) 90 kg

e) 80 kg

Click Here to View Answer

A and B can finish the job in 12 days.

A alone work for 5 days and B did the remaining work in 22

Let consider A and B work together for 5 days. Then the remaining work done by B in

If we solve that we will get x=30 days

B can complete the job in 30 days

A and B can finish the job in 12 days.

If we solve that we will get x = 20

A alone finish the job in 20 days

Ratio Efficiency of A and C = 100:40 = 5:2

Time efficiency of A and C = 2x:5x

Where 2x=20 days

So 5x = 50

So C complete the job in 50 days

B+C work total days required to complete the job = =

Total B and C work together

A boy collect mango in the format of 1st day 1, 2nd day 2 and so on

Total number of days he collected = P – 4 =18 -4 = 14 days

As per equation

So totally he collects 105 mangoes’

Q=105

Radius of circle =

Round the circle means we need to find circumference of the circle = 2 km

Speed of the racer

R = 66

Average age of a family = 66 kg

66

When one new person adds

Weight of new person = 420-330 = 90 kg


Day 23 Question 

Q.1) A circular ground has a path of uniform width around it. The difference between the outer and inner circumference of the circular path is 220m. Width (outer circle radius – inner circle radius) of the path is x m. The difference between CI and SI is Rs x for 2 years at 10% rate of interest, where the principle is Rs y. A man sold a watch for Rs y with a profit of 40%, the cost price of watch is Rs Z. The length of two trains are 300m and z/10 m, running with speed of 110 Kmph and 74 kmph respectively. Both trains are running on same direction. How much time required by train 1 to cross train 2?

a) 50 sec

b) 65 sec

c) 80 sec

d) 95 sec

e) 55 sec


Click Here to View Answer
 


 

 


Day 22 Question 

A bus is moving towards a bridge of length XY. A man standing on the bridge is at a distance of 1125 of XY from X. When the bus is at a certain distance the man starts running, while moving towards either entrance of the bridge he will catch the bus such that they will meet exactly at the either entrance. The percentage of speed of man with respect to the bus is a%. A seller purchases a product at Rs 12500 and sell it at a% profit. The Profit amount is equal to Rs b. A family consist of 10 persons whose average salary in a day is Rs b. Males’ salary is b+200 and females’ salary is Rs 1200. The number of female in the family is c. A bank provides an interest rate in simple interest, the principle will become c times in 20 years. What is the rate of interest provided by the bank?

a) 10 %

b) 20 %

c) 15 %

d) 25 %

e) 40 %


 

Click Here to View Answer

Q1. b)

Let the speed of bus be p and that of man be q

If the bus is d km away from the entrance x

Since time is same for both

Ratio of speeds = ratio of distance

14d = 11(d+25z)

14d-11d = 11 ×25z

 

……. (i)

 

…………….. (ii)

 

Substitute the “d” value to (ii) from (i)

Speed of the man with respect to bus = 

 

Required percentage = 

 

 

A seller purchases a product at Rs 12500 and sells it with a% profit

Total profit amount = 

 

 

b=1500

A family consist of 10 persons whose average salary in a day is Rs b. Males salary is b+200 and female salary is Rs 1200

Male salary = b+200 = 1700

Female salary = 1200

Average salary = 1500

 

Ratio = 2:3

Total number of persons = 10 = 2x+3x = 5x

X=2

Total number of females = 2x = 4

C=4

SI = 4P

 

 

NR = 400

N=20

20 ×R=400

R = 20 %

Rate of interest = 20 %


Day 21 Question 

Q.1) A can do a piece of work in x days. A, B and C together can do the same work in 41227 days. B is 10x% more efficient than C. A boat can cover 20x km downstream in x/2 hours and the speed of boat in upstream is numerically equal to the number of days taken by C alone to complete the entire work. A train with the length of 30x m crosses a man who is standing in a platform in 10 seconds and crosses the platform in 14 seconds. The speed of the train (in km/hr) is numerically equal to the per kg cost of variety 1 rice (in Rs). A shopkeeper mixes 2 kg of variety 1 rice with 3 kg of variety 2 rice which costs Rs.100 per kg and sells the mixture at Rs.103.2. If the shopkeeper gains neither profit nor loss then find the speed of the stream.

a) 6 km/hr

b) 8 km/hr

c) 12 km/hr

d) 16 km/hr

e) 20 km/hr


Click Here to View Answer

Q.1) b

Let the per kg cost of variety 1 rice be Rs.y

Y = 108

Therefore, speed of the train is 108 km/hr

X = 10

A = 10 days

Efficiency ratio of B to C = 2: 1

Let B and C alone can do the work in z and 2z days respectively

 

Z = 12

Downstream speed =200/5=40km/hr

Upstream speed = 24 km/hr

Required speed of stream = (40 – 24)/2= 8 km/hr


Day 20 Question 

Q.1) A park which is of square shape whose side is 25m in length. The corner of each side of the park consist of flower bed which forms a quadrant whose radius is 7m, the area of the remaining part of the park is x m2. The distance travelled by a car in 5 hours is equal to (x-21) km. The speed of the car y m/s. There are 5 pipes some are inlet and some are outlet. Each inlet pipe alone fills the tank in y minutes. Each outlet pipe empties the tank in y+5 minutes. If all the pipes are opened together it will fill 513  % in an minute. The number of inlet pipes is equal to z. A person invest Rs 24000 for z years whose rate of interest is y%. (interest being calculated compounded annually). Find the interest amount

a) Rs 22875

b) Rs 31825

c) Rs 32825

d) Rs 20750

e) Rs 28425


Click Here to View Answer

Q.1) a

Area of the square is equal =a² = 25 ×25=625

The four quadrant form a circle

The area of the circle =∏=(22/7) ×7 ×7=154 m2

The remaining area = 625-154 = 471m² = x m²

A car travel x-21 km in 5 hours

The speed of the car = ((471-21)/5)=90 km/hr

The speed of the car in m/s = 90  ×(5/18)=25 m/s

Y=25

There are 5 pipes so x inlet and 5-a outlet pipes

If we solve that we will get value of a = 3

Total inlet pipes = 3 and outlet pipes = 2

Z=3

Total amount after 3 years = 

Total interest amount = 46875-24000 = Rs 22875/-

Total interest amount earned at the end of three years is equal to Rs 22875


Day 19 Question

Q.1) 

 The value of x is numerically equal to the number of male people in the village A. 119, 248, 635, 1925, 6762.5, ? the value of the missing number in the given series is numerically equal to the number of female people in the village B. -26y-560=0 the positive value of y is numerically equal to the percentage of female people in the village A. The total number of people in the two village is 112980, then find the number of male people in the village B.

a) 23290

b) 24320

c) 24590

d) 24350

e) 24740

Click Here to View Answer

Q1. C

X = 6786+ 33213.5 – 3213.5 = 36786

The number of male people in the village A = 36786

The series is,

×1.5+5, ×2+10, ×2.5+15, ×3+20, ×3.5+25, ×4+30

The number of female people in the village B is 27080.

Y = 40, -14

The percentage of female people in the village A = 40%

The total number of people in the village A = (36786/60)×100=61310

The number of people in the village B = 112980 – 61310 = 51670

The number of male people in the village B = 51670 – 27080 = 24590


Day 18 Question 

Q.1) A boat can travel 22 km downstream and 15 km upstream in 5 hours. Also it can travel 50 km upstream and  km downstream in  hours. The speed of current is x km/hr. A man invests Rs 25000 with 10% interest. The interest being calculated that is compounded annually. Total interest amount earned at the end of “x” years is Rs y. There is an election between two candidates. The total number of votes polled is equal to y (all the enrolled votes are valid). The winning candidate got 50% votes more than opponent. 80% of the votes of the winning candidate is numerically equal to perimeter of rectangle (in cm). The breadth of the rectangle is 393cm. The difference between the breadth and length of rectangle is numerically equal to average of 5 consecutive even numbers. Find the smallest number.

a) 1194

b) 1202

c) 1200

d) 1196

e) 1198


Click Here to View Answer

Q.1) d

Let take upstream rate = a km/hr and downstream rate = b km/hr

Then

(22/b)+(15/a)=5

Let take the value of a = 1/u and b = 1/v

So

22v + 15u = 5…(i)

If we solve (i) and (ii) we will get

u=(1/5) and v=(1/11)

so value of a=5 and b=11

speed of stream = 1/2 (11-5) =3 kmph

x=3

Total amount = 25000 ×(110/100) ×(110/100) ×(110/100)=33275

Interest amount = 33275-25000 = 8275

Y=8275

Total enrolled votes = 8275

Winning candidate vote = 150%

Opponent candidate vote = 100%

250% = 8275

Wining candidate vote 150% = 4965

80% of winning candidate vote = 4965 ×(80/100)=3972

Perimeter of the rectangle = 2(l+b) = 3972

Where b=393

So length = 2(l+393) = 3972

2l = 3972-786

L= 1593

Difference between length and breadth = 1593-393 = 1200 cm

5 consecutive even number =1196, 1198, 1200, 1202, 1204

Lowest number = 1196


Day 17 Question 

Q.1) The Cost price of a laptop is Rs.20x and the selling price of the laptop is Rs.25x. If the profit percentage of the laptop is y% then the selling price of the laptop is Rs.22x and the profit is Rs.360. The number of years are which krithika is working in a company is y/2 years. Krithika’s salary is Rs.30x per month. The number of people in state A during 2014 is numerically equal to the total salary received by krithika from the company. The population growth of the state A is 20% every year. The number of female people in the state A during 2017 is 2000x. Find the number of male people in the state A during 2017.

a) 198872

b) 199792

c) 199872

d) 198422

e) 199462

Click Here to View Answer

Q.1) c

Let the cost price of the laptop be Rs.20x and the selling price be Rs.22x when profit percentage is y%

22x – 20x = 360

X = 180

Cost price is Rs. 3600 and selling price is Rs.3960

Y% = ((3960-3600) / 3600)×100=10%

Y= 10

The number of people in state A during 2014 = 5*30*180*12=324000

The number of people in state A during 2017 =324000*1.2*1.2*1.2=559872

The number of female people in state A during 2017 = 2000×180= 360000

Required total = 559872- 360000 = 199872


Day 16 Question 

Q.1) Five persons A, B, C, D and E lives in 6 floored building all of them have different lucky numbers 11, 10, 13, 2 and 15 but not necessarily in the same order. The lower floor is numbered one and so on till the topmost floor is numbered 6. B lives in even numbered floor. One person lives between D and E whose lucky number is not 10. The person whose lucky number is 13 lives above 11. Three persons live between the one whose lucky number is 2 and 10 which is immediately below 15. The vacant floor is immediately above C. Two person lives between B and C.  The vacant floor is not in between B and C whose lucky number is 2. X persons can do a work in certain number of days which is equal to the lucky number of the person who lives immediately above floor number 3 and (X+6) persons can do the work in 10 days. The speed of boat in still water is ‘X’ Km/hr it takes 3 hours to cover a certain distance of ‘Y’Km in downstream and 5 hours to cover the same distance in upstream. A train of length 11.25X meter crosses a platform of length ‘Y’ meter in 7.5 seconds. The speed of train in Kmph is equal to the area of square in meter. Sides of square is equal to the profit percentage of a certain article which is sold for Rs.7168, the cost price of the article is as same as amount obtained from simple interest for 4 years at 15% per annum, then find the sum?

a) Rs.3200

b) Rs.3000

c) Rs.4500

d) Rs.4000

e) Rs.3800


 

Click Here to View Answer
 Q.1) d

Floor Person Lucky number
6 Vacant         –
5 C 2
4 A 13
3 E 11
2 B 15
1 D 10

 

So X person can do a work in 13 days

X+6 person can do the work in 10 days

To find X=13X=(X+6)10

X=20

So the speed of boat in still water= 20Km/hr

Time ratio of upstream to downstream=5:3

Speed ratio of US to DS=3n:5n

U+V=5n

U-V=3n

Solving this we get,

U=4n, V=1n

So the speed of stream=(20/4)=5Km/hr

So DS speed=20+5=25Km/hr

US speed=20-5=15Km/hr

So distance Y=25×3=75Km

So the length of train=11.25×20=225 meter

Platform length=75m

Speed of train= (300/7.5)= 40× (18/5) =144Km/hr

So, =144m

a=12m

Profit percentage=12%

Cost price of the article= (7168/112)×100=Rs.6400

To find the sum= (6400/160) × 100=Rs.4000


Q2. Water is being pumped out of a circular pipe which having perimeter of 88 cm. If the flow of water is 75 cm in 5 seconds. The “x” liters of water are released by the pipe in 30 minutes. A man invest Rs y amount for 8 years for 10% rate of interest. (The interest being calculated in simple interest which provides Rs (x-y) simple interest. An area of rectangle is equal to y m² whose length is 191 m more than its breadth. Perimeter of the rectangle is numerically equal to cost price (In Rs) of an article. In order to get “a” % profit the article is sold for Rs 677.5. Find the value of a

a)30

b) 35

c) 

d) 25

e) 


Click Here to View Answer

Q2. D

Volume of water flow per second = ¶ h

Radius of circle = r

Perimeter = 2πr=2 ×(22/7) ×r=88

r=14cm

h=(75/5)=15cm

volume of water per second = (22/7) ×14 ×14 ×15 = 9240 c

volume of water in 30 minutes = 9240 ×30 ×60=16632000 c = 16632 liters

value of x=16632

simple interest = x-y

Where “y” is principle

16632-y = (y ×10 ×8)÷100

Y=9240

Area of rectangle = 9240 m²

Length ×breadth=9240

Length = breadth + 191

Breadth× breadth+191= 9240

Breadth = 40

Length = 231

Perimeter = 2(40+231) = 542

 

 

If we solve the equation we will get a=25%


Day 15 Question

Q.1) The Sum of amount invested by A and B is Rs 644.16.  A’s share at the end of the 7 years is equal to B’s share at the end of 9 years. For both of them the amount is being calculated on compound interest at 20% per annum. B’s share is numerically equal to perimeter (in meter) of a circle. The radius(in meter) of the circle is equal to twice the average age of a family which consist of 6 members. The oldest person’s age is half of the sum of the rest of person’s age. The age of oldest person is x years. The Speed of a bicycle is 1% of speed of sound in air (343 m/s). What is the distance travelled by bicycle in (2/3)x hours (Approximately)

a) 346 km

b) 378 km

c) 448 km

d) 478 km

e) 574 km


Q.1) a

let consider the share of A is x

share of B is 644.16-x

If we solve the above equation we will get x = 380.16

Share of B = 644.16-380.16 = 264.

Perimeter of the circle = 264 m

Radius of circle = 

r = 42

Average age of the family = 21

Let consider the oldest person age = (1/2) Y

Rest of all persons age = y

y = 84 years

Oldest person age = 42 years

x = 42

The distance traveled by bicycle = 


Day 14 Question

Q.1) Six persons Ram, Mani, Bala, Manoj, Rocky and Raji live in a 6 floored building. They contain different number of gifts 100, 50, 30, 120, 150 and 80 but not necessarily in the same order. The lower floor is numbered 1 and so on till the topmost floor is numbered 6. Raji lives in odd numbered floor and one person lives between Raji and one who has 30 gifts. Rocky has 50 gifts. Ram lives immediately above Mani but not in 2nd floor. Atleast three persons lives between Ram and one who has 80 gifts The person who has 120 gifts lives immediately above the one who has 80 gifts. Mani has 30 gifts. The person who lives in third floor has number of gifts which is equal to the sum of the number of gifts got by the persons who lives on 6th and 4th floor. Manoj lives above Bala. Rocky doesn’t live in lower most floor. The number of gifts got by the person who lives two floors above Bala is equal to the length of the platform in metres and a train of length ‘X’ metre crosses the platform in 15 seconds if by adding some coaches the train length is increased by , so it takes 20 seconds to cross the same platform. The speed of the train is equal to ‘Y’. A boat travels an upstream distance of ‘X’ Km in ‘Z’ hours. In downstream the boat travels (X+10) Km at a speed of ‘Y’ Km/hr and the speed of stream is 2.5Km/hr. Two articles A and B are sold at a profit of Z% each so that the total profit obtained is Rs.84, the cost price of article A is Rs.40 less than cost price of article B. For a certain principle of Rs.P the amount obtained after 5 years in simple interest is Rs.10 more than the cost price of article B at 5% per annum. Then find the value of P?

a) Rs.330

b) Rs.320

c) Rs.360

d) Rs.400

e) Rs.300


Click Here to View Answer

Q.1) c

Floor Name Number of gifts
6 Ram 100
5 Mani 30
4 Rocky 50
3 Raji 150
2 Manoj 120
1 Bala 80

 

So the length of the platform= 150m

Speed of train be ‘S’

15=(X+150)/S…….(1)

After increase in train length time taken 20=((5/3 )X+150)/S……..(2)

As speed is common in both the cases equaling (1) & (2) we get,

X=150m

So speed of train=Y=(300/15)=20 m/sec

Downstream speed=20 Km/hr

Speed of boat in still water=20-2.5= 17.5Km/hr

Upstream speed=17.5-2.5= 15Km/hr

Z=(150/15)=10 hours

Let the cost price of article A =100x

Cost price of article B= 140x

Total Selling price= (10/100)×100x+(10x/100)×140=10x+14x=Rs.24x

For original cost price=

Article A + Article B=Rs.840—(1)

Article A = Article B-40—(2)

Solving (1) and (2) we get,

Cost price of Article B=Rs.440

Amount obtained after 4 years =440+10=Rs.450

So the interest percentage for 5 years=5×5=25%

So required principle P=(450/125)×100=Rs.360


Day 13 Question

Q.1) In a row of 25 persons Raju sits 12th from the left end and Krish sits 8th from the right end and the number of persons sits between Raju and Krish is equal to the time taken by two vehicles A and B to meet each other which is X Km apart. The speed of A is 4Km/hr more than B who takes 11 hours to travel the whole distance. Kavi buys an article at a certain cost of Rs.Y and he sold it at 10% profit, if he buys it at 20% less and sells it at 50% profit so that the difference obtained is equal to Rs.X. Chris invested a certain amount Rs.Z in a scheme which offers compound interest after 3 years the amount becomes Rs.Y and after 6 years the amount becomes Rs.5500. The total income of two persons Riya and Danny is Rs.Z, Riya spends 75% and Danny spends 80% and their savings ratio is 3:2, then find the income of Riya?

a) Rs.440

b) Rs.360

c) Rs.480

d) Rs.520

e) Rs.560


Click Here to View Answer
 

 

So the number of persons sits between Raju and Krish=5

Let take speed of B be ‘S’

So speed of A=S+4

Total distance X=

To find the speed of B=

11S=10S+20

S=20Km/hr

So total distance X=20×11=220Km

So the given difference =Rs.220=X

Let us assume

CP of article=Rs.100x

At 10% profit SP= Rs.110x

CP when he buys it at 20% less=

Now the selling price at 50% profit=

So the difference obtained is=Rs.10x

So for the difference of Rs.220= =Y

………..(1)

………….(2)

Divide (2) by (1) we get

So, Z=P=

25% of Riya=3x

Income ratio of Riya=12x

Income ratio of Danny=10x

12x+10x=880

X=40

So income of Riya=12×40=Rs.480


Day 12 Question 

Q.1) Six Sports personalities Mahi, Messi, Kohli, Ronaldo, Sachin and Neymar are sitting around a circular table facing centre with their Jersey number 7, 18, 20, 30, 15 and 22 but not necessarily in the same order. Two persons sits between Mahi and Messi whose jersey number is 20. Sachin sits opposite to the one whose jersey number is 22. Kohli whose jersey number is 18 sits opposite to the person whose jersey number is 30. The person whose jersey number is 22 is not an immediate neighbor of Messi. One whose jersey number is 7 sits to the immediate right of jersey number 22. One whose jersey number is 30 is an immediate neighbor of Sachin whose jersey number is not 7. Ronaldo sits opposite to Kohli. In a row, 50 persons are seated facing north in which Rohit is 8th from the right end of the row and the number of persons sits between Rohit and Kumar is equal to the jersey number of the one who sits opposite to Sachin. The position of Kumar from the left end of the row is equal to the speed of cycle in Km/hr. A bike and the cycle started their journey at same time travelling towards each other, after travelling for 4 hours the distance between them is 13rdof the total distance and cycle takes 5 hours more than the bike to cover the whole distance X. The cost price of an article is Rs.X and the sellers sells it at a profit percentage which is equal to the jersey number of the one who sits second to the right of Kohli after giving a discount of 827% and the markup price of the article is equal to the difference between SI and CI for a certain sum of Rs.125000 for 2 years in Y%. A bag contains 4 red balls, Y blue balls and Z pink balls, when two balls are drawn at random the probability of obtaining 2 blue balls is 145. The efficiency ratio of Arul to Manoj is Z:Y. If both of them work together they finish the work in X25days. The difference between the number of days taken by Arul and Manoj to do the work alone is equal to the age of Ram 6 years ago. Then find the age ratio of Ram 4 years ago to the present age of Hari whose present age is (XY+Z)?        

a) 3:4

b) 2:3

c) 1:2

d) 2:5

e) 3:10  


Click Here to View Answer
 

Q.1) d

Position of Kumar from the left end =20

so, the speed of cycle =20km/hr

Let time taken by bike be T1

Let the speed of bike be ‘S’

Let the total distance be ‘D’

D=20×(T1+5)

Since, time taken by Cycle is 5hours more than bike

so, D=20T1+100

40T1+200=12S+240

40T1-12S=40 —1

Speed of bike,S= sub (2) in (1) we get,

T1=10

Total distance D=20×10+100

D=300km

Cost price of an article = Rs.300

Profit percentage=7%

Selling price of the article

Marked price of the article=

=Rs.350

Difference between CP and MP=350-300

=Rs. 50

mark up price =Rs.50

=4

R=2%=Y

Number of pink balls =

Solving this we get,

4=z

Efficiency of Arul to Manoj =4:2

Together they finish the work in 300/25=12 days

so, total work = 12×6=72 units

Time taken by Arul =72/4=18days

Time taken by Manoj =72/2=36days

Difference = 36-18=18

Present Age of Ram = 18+6=24 years

Age of Hari =300/6=50 years

Required ratio = (24-4):50

=2:5


Day 11 Question

Q.1) The profit earned on a laptop is 3/4th of the profit earned on a watch. A shopkeeper sells the laptop and watch at Rs.3500 each. The cost price of the watch is Rs.200 more than the cost price of the laptop. The profit earned on the watch is numerically equal to four times of the length of a train (in m). The train crosses a boat in 20 seconds. The boat moves (downstream) in the same direction as train (The length of boat is negligible). The speed of the train is 1.5 times the speed of the boat in downstream. The upstream speed of the boat is ‘z’ km/hr. The total time taken by boat to cover downstream distance and upstream distance is 6 hours. (downstream distance = upstream distance) The number of five digit odd numbers that can be formed from 0,1,5,6,7,9 and 3 (Repetion allowed) is numerically equal to the number of students studying in the RACE Chennai branch. The percentage of female students studying in RACE Chennai branch is (z+4)%. The number of male students studying in the RACE Chennai branch is 6174. The distance covered by the boat is numerically 100 more than the circumference of a circle (in m). The area of the circle is numerically equal to the interest (in Rs.) received by john from bank A which gives interest rate of 30% per annum @S.I instead of 22% per annum he received Rs.210. The sum deposited by john in bank A is numerically equal to the total number of persons working in a company. The average salary of male and female who are working in the company is Rs.14000 and Rs.7000 respectively. The average salary of the total number of persons working in the company is Rs.10000. Find the number of males working the company.

a) 200

b) 400

c) 300

d) 100

e) 500


Click Here to View Answer

Q.1) c

Let profit earned on the laptop and watch be Rs. 3/4x and Rs.x respectively

(3500 – 3/4x) – (3500 – x)= 200

X= 800

Therefore the length of the train is 

Let the speed of boat in downstream and the speed of train be x m/s and 1.5x m/s

2001.5x-x=20

0.5X = 10 m/sec => 36 km/hr

X = 72 km/hr

Speed of boat in downstream is 72 km/hr

Required number of ways to form five digit odd numbers =6×7×7×7×5=10290

Female students studying in the RACE institute = 10290 – 6174 = 4116

Z = 36

Therefore the speed of boat in upstream is 36 km/hr

D = 144

Therefore the circumference of the circle = 144-100= 44 m

R = 44×(7/22)X(1/2)

R = 7

The area of the circle = (22/7)×7×7=154

The interest received by john from bank A which offers 22% per annum is Rs.154

The interest received by john from bank A which offers 30% per annum is Rs.210

Let sum be Rs.x

30% of x – 22% of x = 210- 154

8% of x = 56

X = 700

Therefore the number of persons working in the company is 700

Let the number of males and females be x and 700-x respectively

X = 300


Day 10 Questions 

Q.1) 24 men can complete  3/4th of a work in 12 days and 33 women can complete 60% of the work in 30 days. The number of days required by 32 men and 25 women to complete the entire work is x/13 days. The total age of vijay, ajith, surya and vijay sethupathi is x years. The age of ajith 14 years ago is 3 times the present age of vijay sethupathi. The age of vijay 22 years hence is 2 times the present age of Surya. 4 years hence, the sum of the age of Surya and that of vijay sethupathi is numerically equal to the quantity of milk (in litres) in a jar. A person drawn y litres of milk from the jar and replaces it with water. He then repeated the same process one more time, resulting in 32 litres of milk In the jar. Train 1 which is of length 200 m crosses a pole in y seconds. It then crosses train 2 which is length of 300m moving in opposite direction in  y seconds. The speed of train 2 (in km/hr) is numerically equal to the difference between the perimeter of the square and the perimeter of the rectangle. The area of the square is 256 m². The length of the rectangle is 22 m more than the breadth of the rectangle. The breadth of the rectangle is numerically equal to twice the difference between the S.I and C.I (in. Rs) for 2 years at 8% per annum. Find the principal.

a) Rs.7500

b) Rs.10000

c) Rs.15000

d) Rs.20000

e) Rs.5000


Click Here to View Answer

Q.1) b

Man’s per day work =

Woman’s per day work

32men + 25 women’s per day work

Therefore the value of x = 132

The total age of vijay, ajith, surya and vijay sethupathi is 132 years.

Ajith – 14= 3 Vijay sethupathi

Vijay + 22 = 2 surya

Ajith – 22 = vijay

Ajith = vijay +22

Surya = 

3Vijay sethupathi-8 =Ajith-14-8

3 Vijay sethupathi-8= vijay

Vijay sethupathi= 

 

Vijay = 34 years

Vijay sethupathi = 14 years

Surya = 28 years

Quantity of milk = 28+ 14+ 8 = 50 litres

32

Y = 10

Speed of train 1 = 200/10=20m/s

Let Speed of train 2 be a m/s

a= 30 m/s => 108 km/hr

side of the square = √256=16 m

perimeter of the square is 64

Perimeter of the rectangle – perimeter of the square = 108

Perimeter of the rectangle is 172

2 (l+b) = 174

L+ b= 86

L – b= 22

2l = 54

L = 54 m

B = 32 m

Diff =

64 =

P = Rs.10000


Day 9 Questions 

Q.1) There are two trains first train crosses a 100m platform in 4t seconds and speed of the train is 25m/s. second train crosses a standing man with speed of 30 m/s in t seconds. If the length of first train is 100% more than the second train. Sum of the length of two train is numerically equal to area of a square (in m²). The side of the square is numerically equal to average of five consecutive odd numbers. The product of smallest and highest number is equal to the number of the students of a school. The difference between the boys and girls in the school is equal to sum of 10 natural numbers. Which of the following is the ratio of boys to girls? (Boys are more than girls)

a)14:5

b) 12:7

c) 3:4

d) 13:12

e) 16:23


Click Here to View Answer

Q.1) b

Length of second train = 30t

Length of first train = 60t

100+60t = 100t

100 = 40t

T = 2.5

Sum of the length of first train and second train = 90t = 90 ×2.5=225

Side of a square =  

The numbers are 11,13,15,17,19

Product of largest and smallest number = 11 ×19=209

sum of ten natural numbers = 

let boys are more than girls

boys+girls = 209

boys-girls = 55

boys = 132

girls = 77

Their ratio = 132:77 = 12:7


Day 8 Questions 

Q.1) A, B, C, D, E and F are sitting in a circle. Two persons are facing the center and the remaining persons are facing away from the center. Each person has different number of chocolates 40, 60, 80, 100, 120 and 140 but not necessarily in the same order. F sits between B and C. E is not an immediate neighbour of B and C. E has 140 chocolates. The number of persons sits between the one who has 120 chocolates and the one who has 100 chocolates is same as between the one who has 80 chocolates and the one who has 140 chocolates. The one who has 80 chocolates and E are facing each other. The one who has 100 chocolates sits to the immediate right of F. D has 40 chocolates. C has second minimum number of chocolates. The one who sits second to the left of B and the one who sits fourth to the left of A have the total number of chocolates which is numerically equal to the interest (in. Rs) received by Arun in bank B. The one who sits third to the left of D and the one who sits fourth to the left of C have the number of chocolates which is numerically equal to the interest (In.Rs) received by Hari in bank A. Arun invested Rs.x at 5% per annum S.I in bank B. Hari invested Rs.(2x + 400) at 2.5% per annum S.I in bank A. Hari and Arun invested their amount for same period in respective banks. The amount invested by Hari is numerically equal to the cost price of the laptop. A shopkeeper sold the laptop at Rs.5000. The profit percentage of laptop is numerically equal to the number of days taken by Selva to complete a piece of work. Arul can complete the same work in y days. Arul and Selva can complete the same work in days. A bag contains 20 blue balls, 30 yellow balls and y black balls. If two balls are drawn at random, what is the probability that two balls are black?

a)

b)

c)

d)

e)


Click Here to View Answer

BWC - Day 8

The interest received by arun in bank B = 100 + 80 = Rs.180

The interest received by hari in bank A = 60 + 140 = Rs.200

From the question,

X = Rs.1800

Therefore, the amount invested by hari is Rs. 4000

Profit % = 

Arul + selva’ s one day work = (3 / 50)

(1 / y)+ (1 / 25) = (3/50)

Y= 50

Required probability =BWC - Day 8 - Pro

 


Day 7 Questions 

Q.1) In the question, a number is followed by five arithmetic problems, you can solve all arithmetic problems and choose the option whose answer is numerically not equal to that number 

100

I. The difference between the distance covered by a car travels with its normal speed in 4 hours and the distance covered by a car travels with its half of normal speed in 6 hours is 40 km. How much distance travelled by the car in 2.5 hours.

II. The Ratio between the Profit earned on a product and the discount of the product is 2: 3. The difference between the Cost price and marked price is Rs.200. If profit percentage of the product is 80%, find the cost price of the product.

III. The present age of B is equal to the age of A 30 years ago. The present age of C is equal to the age of B 35 years ago. Some of the present age of A, B and C is 2.05 times of the present age of A. Find the present age of A.

IV. The average salary of male workers in a company is Rs.200x and the average salary of female workers in the company is Rs.150x. The average salary of the workers in the company is Rs.170x. The number of male workers in the company is 20. Find the total number of workers in the company.

V. How many 3 digit even numbers can be formed from 4,6, 8, 2 and 0?

a) I, III, IV and II

b) I, II and III

c) None

d) All I, II, III, IV and V

e) I, II, IV and V


Click Here to View Answer

Q.1) c

I.

Let speed of the car is x km/hr

x×4-x2×6=40

X = 40

Required distance =40×2.5=100 km

II

Cost price – marked price = Profit + Discount

200 = Profit + Discount

200 = 2x + 3x

X = 40

Profit = Rs.80

The cost price = 8080×100=Rs.100

III.

Let the present age of A is x years

From the question,

X + x – 30 + x -30 -35 = 2.05 x

X = 100

IV.

BLUE WHALE CHALLENGE QUESTIONS – Day 8

Ratio between the male and female workers is = 2: 3

Required total = 402×5=100

V.

Required ways = 4× 5×5 = 100 numbers

 


Day 1 Questions 

Q1. The Speed of a boat (kmph) in still water is numerically equal to 1 / 4th of perimeter of a circle whose radius is 7 m. The speed of the stream is x kmph. An average age of a family is x years. Which consist of four persons and their ratio of ages are 2:3:4:5. The 2nd youngest person age is 6 years. The distance traveled by the boat through downstream in 5 hours is numerically equal to selling price (in Rs) of an item. If the seller face loss of 10% what is the cost price of the item?

a) Rs.200

b) Rs.150

c) Rs.100

d) Rs.250

e) Rs.175


Click Here to View Answer

Q.1) c

Perimeter of the circle = 2πr² ×(22/7) ×7=44cm

Speed of the boat in still water = 14 ×44=11 kmph

Average age of family = x

Ratio of the ages of family = 2x:3x:4x:5x

2nd youngest person age = 3x = 6; x=2

Average age of the family = (1/4) x 4=(28/4)=7

Speed of the stream = 7kmph

The downstream of the boat = 11+7 = 18kmph

Distance travelled by boat in 5 hours = 18 × 5=90km

Selling price of an item = Rs 90

Cost price = 90 ×(100/90)=Rs 100


Day 2 Questions 

Q.1) A man go to his office from his home at 5kmph more than normal speed he will reach office in 20 minutes earlier. If he goes to his office at 10km/hr less than normal speed he will reach office 80 minutes later. The time taken to cover the distance with normal speed is equal to time taken by a tap to fill a tank. The tap fills 30 litres per minute. The capacity of the tank is x litres. An area of a square is x m2. Perimeter of the square is numerically equal to average of five consecutive even numbers. Find the difference between the smallest number and cube of 6.

a) 15

b) 25

c) 10

d) 20

e) None of these

Click Here to View Answer

Q.1) d

Let distance and original speed of the man be ‘d’ km and ‘s’ km/hr respectively

Blue Whale Challenge Questions - 10th July

Blue Whale Challenge - BankersdailyOn solving above two equation we get,

d= 50 and s = 25

Time taken with normal speed = Blue Whale Challenge - Bankersdaily

Tank filled by tap in 2 hours

Capacity of tank =30×120=3600 litres

Area of the square = 3600 m2

Side of the square = 60 m

Perimeter of the square = 4a =4×60=240m

Five consecutive even numbers are x, x+2, x+4, x+6 and x+8

Sum of numbers =240×5=1200

5x + 20 = 1200

X = 236

Required difference =Blue Whale Challenge - Bankersdaily


Q.2) The speed of a boat in downstream and upstream is 40km/hr and 2x km/hr respectively. The speed of the stream is x km/hr. A, B and C can do a piece of work in x, 2x and 3x days respectively. Initially, the least efficient person worked for 3 days and then left. Then B worked for 4 days and left. The remaining work was completed by the most efficient person in y days. A shopkeeper mixes x kg of variety 1 rice cost of Rs.3y/kg with y kg of variety 2 rice cost of Rs.2x/kg , sold the mixture at a price of Rs.z/kg and he did not get any profit. The cost price of a product is Rs.34z and gains x% when offers discount of 23%. Selva invests Rs.510z at simple interest of x% per annum for 4 years in bank A and then he withdraw all the money from bank A to invest in bank B which offers compounded half yearly of x% per annum for 1 year. Find the difference between the interest received from bank A and B together and the marked price of the product.

a) Rs.5706.25

b) Rs.7060.75

c) Rs.4706.75

d) Rs.6406.75

e) Rs.6555.75

Click Here to View Answer

Q.2) c

Speed of the stream,

(40- 2x) = x

X = 10 km/hr

A, B and C can do the work in 10, 20 and 30 days.

Total units = 60 (LCM of 10, 20 and 30)

A = 6 units/day

B = 3 units/day

C = 2 units/day

Least efficient person is C worked for  3 days then 3× 2 = 6 units completed

B worked for 4 days then 4 × 3 = 12 units completed

Remaining 42 units completed by A in (42/6)=7 days

Y = 7 days

Blue Whale Challenge - Bankersdaily

Blue Whale Challenge - Bankersdaily

Z = 350/17

The cost price of the product = 34×(350/17)=Rs.700

Marked price = 700×(110/100)X (100/77) =Rs.1000

Principle is 510×(350/17) =Rs.1050

Bank A,

10500×4×(10/100)=Rs.4200

Bank B,

(10500+4200) ((1+(5/100))²-14700=1506.75

Required difference = (4200+ 1506.75) – 1000 = Rs.4706.75


DAY 3 QUESTIONS 

Q.1) There are four persons A, B, C and D are sitting in a row. All are facing north. All of them has different ages 20yrs, 25yrs, 30yrs and 35yrs, but not necessarily in the same order. The number of persons sits between A and B is same as between C and D. A is not an immediate neighbour of B and D. The age of A is 30 yrs. The sum of the age of B and C is numerically same as the number of days taken by Arul to complete a piece of work. Arul and Bala together can complete the same work in 20 days. Bala can complete the same work in x days. 70% of its usual speed, a train of length 10x m crosses a platform of length 190m in 7 seconds. At its normal speed, the train crosses a pole in 3 seconds.  The age of one who sits third to the right of A is z years. How many different straight lines can be formed by joining ‘z’ different points on a plane of which 4 are collinear and the rest are non-collinear?

a) 184

b) 190

c) 185

d) 181

e) 180

Click Here to View Answer

Q.1) c

Usual speed of the train be S km/hr

70% of S =Blue Whale Challenge - Day 3 - Bankersdaily

S =(10x / 3)

70% of (10x / 3)Blue Whale Challenge - Day 3 - Bankersdaily

X = 30

Therefore, Bala can complete the work in 30 days.

Arul’s per day work = Blue Whale Challenge - Day 3 - Bankersdaily

Therefore, Arul can complete the work in 60 days.

Hence, the sum of the ages of B and C is 60 years.

Therefore, we can find the age of D is 20 years because age of A is 30 years remaining given age is 25 years, 30 years and 35years out of three the sum of the two is 60 years so that should be 25 years and 35 years.

Blue Whale Challenge - Day 3 - Bankersdaily

Hence value of z is 20

Straight line can be formed by joining 2 points

Total number of lines formed by 20 points = 

Number of lines formed by 4 points = 4

But it also includes that in which 4 points are in straight line. From those 4 points only one line can be formed.

Required number of lines = 


DAY 4 QUESTIONS 

Q.1) Aryan can do a piece of work in 16 days. Due to some problem, his efficiency reduces to 40%. Ankur’s efficiency also reduces to two-third of his original efficiency. Now they can finish the work together in 20 days. The number of days can Ankur and Aryan together finish the work at 100% efficiency is numerically equal to the length (in m) of the rectangle. Distance travelled by train whose speed is 72km/hr in  seconds is equal to perimeter of the rectangle. Find the area of the rectangle?

 

a) 75

b) 100

c) 50

d) 88

e) 112


Click Here to View Answer

Q.1) c

When efficiency is 100% Aryan can finish the work in 16 days

When efficiency is 40% then, ( (16×100) ÷ (40) )=40 days

Ankur’s efficiency is two- third and they can finish the work in 20 days.

So, Ankur’s 1 day work ((1÷20) – (1÷40)) = (1÷40)

So, Ankur can finish the work in 40 days when efficiency is two-third.

So, When efficiency is 100% Ankur can finish the work in = ( (40×2) ÷ 3 )= (80 ÷ 3) days.

One day work by both of them when working at 100% efficiency = ( (1÷16) + (3÷80)) = (1÷10)

Total time taken to complete the work=10days.

Length of the rectangle = 10 m

30= 2(L+B) …………………………….II

Solve I & II, we get

L = 10m ; B = 5m

Area of the rectangle = L×B=10×5=50


DAY 5 Questions

Q.1) 700, 720, 820, 1020, 1340, ___ , the number missing in the given number series is numerically equal to the amount invested by sarkar in bank A. x²-7x-450=0 the positive value of x is numerically equal to the rate of interest per annum(@ S.I) given by Bank A.

35% of 4580 – 48 ×72 + 93× 97 = y + 4168 the value of y is numerically equal to the amount invested by viswasam in bank B which gives 30% rate of interest per annum at simple interest. The difference between the interest received by Sarkar and the interest received by viswasam is Rs.1800.

Find the number of years at which the amount invested by viswasam in bank B, If the sum of the years invested by Sarkar and viswasam is 5 years. (Note Interest received by Sarkar < interest received by viswasam)

a) 3 years

b) 2 years

c) 4 years

d) 1 years

e) 5 years


Click Here to View Answer

Q.1) a

The difference is,

The missing number is 1800

Therefore, Sarkar invested Rs.1800 in bank A.

X = 25 , -18

The rate of interest given by bank A is 25%

1603 – 3456 + 9021 = x + 4168

X = 3000

Therefore, viswasam invested Rs.3000 In bank B.

Let the number of years invested by Sarkar and viswasam be x years and y years respectively.

3000 × (30 / 100) × y – 1800 × (25 / 100) × x = 1800

900y – 450 x = 1800—- (i)

X+ y = 5 —–(ii)

On solving above two equations, we get

X = 2 and y = 3

Required years = 3


DAY 6 Questions

Q.1) A tank is fitted with 12 pipes. Some of them are inlet and some of them are outlet. Each inlet pipe can fill the tank in 10 hours and each outlet pipe can empty the tank in 8 hours. If all the pipes are opened together the tank will be filled in  hours. The number of outlet pipes is numerically equal to the number of years invested by a person in a bank. The amount which he invested is Rs.29120 and the rate of interest is 20% @ C.I. The interest amount he received from the bank is numerically equal to the area of a square. The perimeter of the square is numerically equal to the value of x.  

720%  of  780 + 820 % of 150-51² – x = y + 2.6. Find the value of y.

a) 3620

b) 3640

c) 3450

d) 3660

e) 3560


Click Here to View Answer

Q.1) d

Let take number of inlet pipes = x

Number of outlet pipes = 12-x

 

X= 9

Number of inlet pipes = 9

Outlet pipes = 3

Therefore, number of years invested = 3 years

Compound interest =P (1+(R/100)) ³– P

=29120 (120/100)³ – 29120

=21199.36

Area of square = 21199.36

a² = 145.6

Perimeter = 4a=4×145.6=582.4m

5616+ 1230 – 2601- 582.4 = y +2.6

3660= y


This Post will be Updated Daily with Questions. Please comment your answers and if you have any doubts, mention it in the comments and our team will answer all your queries at the earliest.


Questions of DAY 11 UPDATED now. Answer for the BLUE WHALE CHALLENGE now and mention the Answers in the Comments. 


Attend GEEK TEST – SOLVE 10 Daily and enhance your preparation to the next level. Attend the Daily Tests with the Timer and improve your solving ability. 


GEEK TEST – Click Here to Attend