# Data Interpretation for SBI PO Mains : Set 74

D.1-5) The following table chart show the detail of five software companies (i.e. No of workers and their efficiency ratio.The total number of projects denotes the number of software projects  that they have to complete in certain days.

 Company Name Percentage of female engineers Male to female efficiency ratio Total number of projects Total number of engineers Infosys 60 3:5 4000 150 CTS 35 1:2 3600 200 TCS 40 2:3 3900 90 Accenture 20 1:3 4500 120 Mahindra 80 3:1 9000 170

Q.1) If only 20% of the male workers in Infosys company tends to complete the whole project alone. Then how many days will be required by them to complete the work.

(a) 114 1/2 days

(b) 115 1/2 days

(c) 111 1/9 days

(d) 115 days

(e) 111 days

c

 Company name Number of male engineers Number of Female engineers Infosys 60 90 CTS 130 70 TCS 54 36 Accenture 96 24 Mahindra 34 136

Total Number of male workers in Infosys=60

20% Male engineers =12

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work=12×3=36

number of days required to complete the work

=4000/36=111 1/9

Q.2) How many days required by Accenture company employees to complete the given projects if male and female engineers in that company work alternatively

(a) 53 4/7 days

(b) 48 4/7 days

(c) 52 4/7 days

(d) 49 4/7 days

(e) 50 4/7 days

a

Total Number of male workers in Accenture=96

Total Number of female workers in Accenture=24

male efficiency=1

female efficiency=3

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work done by male engineers in one day =96×1=96

Total Work done by female engineers in one day =24×3=72

Total number of projects=4500

They work alternately (i.e. male engineers work alone for first day and female engineers work alone for next day )

So in Two days the total work done will be 96+72=168

So for whole project completion=4500/168×2

=9000/168=53 4/7  days

Q.3) If the Total wages for the Mahindra company is Rs.13600.Then what is the individual wage for Male engineers in that company.

(a) 310

(b) 300

(c) 270

(d) 290

(e) 350

b

Total wages for Mahindra company=13600

The wages is based on the efficiency of them doing the projects

Since Male female efficiency ratio for Mahindra company is 13600/4×3=10200

Individual wages =10200/34=300

Q.4) The work done by engineers in CTS company for one day is what percentage of work done by female workers of Infosys company in one day.

(a) 55%

(b) 65%

(c) 60%

(d) 70%

(e) 50%

c

Total Number of male workers in CTS=130

Total Number of female workers in CTS=70

male efficiency=1

female efficiency=2

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work done by male engineers in one day =130×1=130

Total Work done by female engineers in one day =70×2=140

work done by engineers in CTS company for one day=130+140=270

Total Number of female workers in Infosys =90

female efficiency=5

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work done by female engineers in one day =90×5=450

work done by female engineers in Infosys company for one day=450

270/450×100=60%

Q.5) The work done By Female engineers of Accenture company in 100 days is what percentage more than the work done by the male engineers of Infosys company for 20 days

(a) 150%

(b) 175%

(c) 200%

(d) 100%

(e) 75%

d

Total Number of female workers in Accenture=24

female efficiency=3

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work done by female engineers in one day =24×3=72

Total Work done by female engineers in 100 days =24×3=72×100=7200

Total Number of male workers in Infosys =60

male efficiency=3

Total Work they done in one day=Number of persons×efficiency

Total Work done by female engineers in one day =60×3=180

work done by male engineers in Infosys company in 20 days=180×20=3600

Percentage=(7200-3600)/3600×100=100%

Direction (6-10): The table shows the ratio of Hindi religion soldiers to soldiers of other religions.

 Name of regiment Hindu Other religions Jat regiment 4 1 Sikh regiment 3 5 Madras regiment 2 1 Maratha regiment 3 2 Bihar regiment 5 3 Q.6) In which regiment is the number of Hindu soldiers the maximum?

(a) Maratha regiment

(b) Sikh regiment

(d) Jat regiment

(e) Bihar regiment

d

Total number of soldiers =10000

soldiers in Maratha regiment=18%

=18/100×10000=1800

In that Hindu to other religions ratio=3:2

Hindu Soldiers=1800/5×3=1080

soldiers in Bihar regiment=12%

=12/100×10000=1200

In that Hindu to other religions ratio=5:3

Hindu Soldiers=1200/8×5=750

=15/100×10000=1500

In that Hindu to other religions ratio=2:1

Hindu Soldiers=1500/3×2=1000

soldiers in Sikh regiment=20%

=20/100×10000=2000

In that Hindu to other religions ratio=3:5

Hindu Soldiers=2000/8×3=750

soldiers in Jat regiment=35%

=35/100×10000=3500

In that Hindu to other religions ratio=4:1

Hindu Soldiers=3500/5×4=2800

The Hindu soldiers is maximum in jat regiment

Q.7) The number of other religion soldiers in Sikh, madras and Maratha regiment together  forms what percentage to the soldiers in Bihar and jat regiment together ?

(a) 53.33

(b) 52.35

(c) 52.55

(d) 52.42

(e) 52.39

c

Total number of soldiers =10000

soldiers in Maratha regiment=18%

=18/100×10000=1800

In that Hindu to other religions ratio=3:2

other Soldiers=1800/5×2=720

soldiers in Sikh regiment=20%

=20/100×10000=2000

In that Hindu to other religions ratio=3:5

other Soldiers=2000/8×5=1250

=15/100×10000=1500

In that Hindu to other religions ratio=2:1

other Soldiers=1500/3×1=500

other religion soldier together=(500+1250+720=2470)

Total Soldiers in Jat and Bihar regiment=(3500+1200=4700)

percentage=2470/4700×100=52.55%

Q.8) The number of Hindu soldiers in Sikh,bihar and jat regiment is what percent more than the number of other soldiers in Maratha and madras regiment?

(a) 252.12%

(b) 253.56%

(c) 252.39%

(d) 252.16%

(e) 252.45%

e

soldiers in Bihar regiment=12%

=12/100×10000=1200

In that Hindu to other religions ratio=5:3

Hindu Soldiers=1200/8×5=750

soldiers in Sikh regiment=20%

=20/100×10000=2000

In that Hindu to other religions ratio=3:5

Hindu Soldiers=2000/8×3=750

soldiers in Jat regiment=35%

=35/100×10000=3500

In that Hindu to other religions ratio=4:1

Hindu Soldiers=3500/5×4=2800

Total Hindu soldiers =(2800+750+750)=4300

=15/100×10000=1500

In that Hindu to other religions ratio=2:1

other Soldiers=1500/3×1=500

soldiers in Maratha regiment=18%

=18/100×10000=1800

In that Hindu to other religions ratio=3:2

other Soldiers=1800/5×2=720

Total other religion soldiers=(720+500=1220)

Percentage=((4300-1220))/1220×100=252.46%

Q.9) In which regiment is the number of non-Hindu soldiers the maximum?

(a) Maratha regiment

(b) Sikh regiment

(d) Jat regiment

(e) Bihar regiment

b

Total number of soldiers =10000

soldiers in Maratha regiment=18%

=18/100×10000=1800

In that Hindu to other religions ratio=3:2

other Soldiers=1800/5×2=720

soldiers in Sikh regiment=20%

=20/100×10000=2000

In that Hindu to other religions ratio=3:5

other Soldiers=2000/8×5=1250

=15/100×10000=1500

In that Hindu to other religions ratio=2:1

other Soldiers=1500/3×1=500

soldiers in Jat regiment=35%

=35/100×10000=3500

In that Hindu to other religions ratio=4:1

Hindu Soldiers=3500/5×1=700

soldiers in Bihar regiment=12%

=12/100×10000=1200

In that Hindu to other religions ratio=5:3

Hindu Soldiers=1200/8×3=450

In Sikh regiment non regiment soldiers are maximum

Q.10) What is the ratio of the number of Hindu soldiers in Bihar and Sikh regiment to the number of non-Hindu soldiers in Jat and madras regiment?

(a) 5 : 3

(b) 5 : 4

(c) 5 : 7

(d) 5 : 19

(e) 5 : 14

b

soldiers in Sikh regiment=20%

=20/100×10000=2000

In that Hindu to other religions ratio=3:5

Hindu Soldiers=2000/8×3=750

soldiers in Bihar regiment=12%

=12/100×10000=1200

In that Hindu to other religions ratio=5:3

Hindu Soldiers=1200/8×5=750

Total soldiers=(750+750=1500)

=15/100×10000=1500

In that Hindu to other religions ratio=2:1

other Soldiers=1500/3×1=500

soldiers in Jat regiment=35%

=35/100×10000=3500

In that Hindu to other religions ratio=4:1

Hindu Soldiers=3500/5×1=700

Total other soldiers=(700+500)=1200

Ratio difference=(1500:1200)=5:4