# Crack IBPS PO : Missing DI : Aptitude day 77

Dear Bankersdaily Aspirant,

SBI PO mains exam is approaching soon. So here we are starting Practice sets for IBPS PO . In this set we are uploading Missing Data Interpretation questions as this been important and tough topic in IBPS PO.

## Crack IBPS PO : Missing DI : Aptitude day 77

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

# Crack IBPS PO : Missing DI : Aptitude day 77

Missing DI

No.of Questions: 10

Time : Unlimited

All the Best!!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Average score | |

Your score |

#### Categories

- Aptitude 0%

Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
---|---|---|---|---|

Table is loading | ||||

No data available | ||||

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Aptitude**D.1-5) Study the following information carefully and answer the question given below.**Given table shows number of players in different games from different classes. (Percentage values calculated using total students in class)Number of football players from class X is approximately what percentage of number of volleyball players from class XI is?

Correctb

Number of volley ball players from class IX= 62

Number of football players from class X= 18

Required percentage = 18/62×100=29% (approx)

Incorrectb

Number of volley ball players from class IX= 62

Number of football players from class X= 18

Required percentage = 18/62×100=29% (approx)

- Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: AptitudeIf the total number of students in class IX is increased 40%, what is the percentage increase in the difference between the number of hockey players and the number of volleyball players from class IX?

Correctd

Hockey players from class IX before increase=25

Volleyball players from class IX before increase=20

Difference=5

Total students in class IX after 40% increase=175

Hockey players from class IX after increase=35

Volleyball players from class IX after increase=60

Difference =25

Percentage increase in difference=(25-5)/5×100=400%

Incorrectd

Hockey players from class IX before increase=25

Volleyball players from class IX before increase=20

Difference=5

Total students in class IX after 40% increase=175

Hockey players from class IX after increase=35

Volleyball players from class IX after increase=60

Difference =25

Percentage increase in difference=(25-5)/5×100=400%

- Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: AptitudeWhat is the ratio between the number of football players in class X and XI together to the total number of football players from all the class?

Correctc

Football players in class X and XI together=18+3=21

Total football players =36

Required ratio=21:36=7:12

Incorrectc

Football players in class X and XI together=18+3=21

Total football players =36

Required ratio=21:36=7:12

- Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: AptitudeNumber of hockey players in class XI is approximately what percentage less than the number of cricket players from the same class?

Correctb

Hockey players from class XI=12

Cricket players from class XI=35

Required percentage=(35-12)/35×100=66%(approx)

Incorrectb

Hockey players from class XI=12

Cricket players from class XI=35

Required percentage=(35-12)/35×100=66%(approx)

- Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: AptitudeIf 50% of tennis players from class X are joined in cricket team and 5 more players from football team also joined in cricket team. Find the approximate percentage increase of class X cricket team than the earlier cricket team?

Correcte

50% of tennis players from class X=6

Number of players in cricket team after new members joining=29+6+5=40

Percentage increase=(40-29)/29×100=38% (approx.)

Incorrecte

50% of tennis players from class X=6

Number of players in cricket team after new members joining=29+6+5=40

Percentage increase=(40-29)/29×100=38% (approx.)

- Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Aptitude**D.6-10) Read the following DI and answer the questions given below**

**If the ratio between the Tamil and science marks scored by Ramya is 1:3, then find the average of science marks scored by all the six students (approximately).**Correctd

Ramya marks in Tamil and science =584-(70/100×100+80/100×150+76/100×100+40/100×200)

=584-(70+120+114+80)

=584-384=200

x+3x=200

x= 200/4

X=50

Tamil mark=50

Science mark=3×50=150

Average science mark for all students= (150+(75%+91%+89%+65%+75%)of 200)/6

=(150+(395/100×200))/6=(150+790)/6=156.67=157(approx.)

Incorrectd

Ramya marks in Tamil and science =584-(70/100×100+80/100×150+76/100×100+40/100×200)

=584-(70+120+114+80)

=584-384=200

x+3x=200

x= 200/4

X=50

Tamil mark=50

Science mark=3×50=150

Average science mark for all students= (150+(75%+91%+89%+65%+75%)of 200)/6

=(150+(395/100×200))/6=(150+790)/6=156.67=157(approx.)

- Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Aptitude**If Divya scored 10% of her total score in Tamil, then the marks obtained by Divya in general knowledge is how much percentage more than the marks obtained by Divya in Tamil?**Correcta

Let Divya total mark be x.

x=(95/100×100+84/100×150+84/100×150+10% x+75/100×200+89/100×200)

X-10% x=95+126+126+150+178

0.9x=675

x=750

Tamil mark = 10% of 750=75

Required percentage=(gk-tamil)/tamil×100

=(150-75)/75×100=75/75×100=100%

Incorrecta

Let Divya total mark be x.

x=(95/100×100+84/100×150+84/100×150+10% x+75/100×200+89/100×200)

X-10% x=95+126+126+150+178

0.9x=675

x=750

Tamil mark = 10% of 750=75

Required percentage=(gk-tamil)/tamil×100

=(150-75)/75×100=75/75×100=100%

- Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Aptitude**If the average mark of English for all the six students is 69, then what is the overall percentage of Mathan (approximately)?**Correctc

Average English mark=69

(70+x+80+95+66+58)/6=69

X= (6×69)-369=414-369=45

Mathan’s total mark=45+74/100×150+60/100×150+65/100×100+60/100×200+75/100×200

=45+111+90+65+120+150=581

overall percentage=581/900×100=65% (approximately)

Incorrectc

Average English mark=69

(70+x+80+95+66+58)/6=69

X= (6×69)-369=414-369=45

Mathan’s total mark=45+74/100×150+60/100×150+65/100×100+60/100×200+75/100×200

=45+111+90+65+120+150=581

overall percentage=581/900×100=65% (approximately)

- Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Aptitude**If marks scored by Gowtham in general knowledge is 46 marks more than the mark scored by Gowtham in maths. What is the difference between average mark scored by Gowtham and average mark scored by Bala in maths and general knowledge?**Correctb

General knowledge=maths+46

Total mark=667

58/100×100+maths+66/100×150+88/100×100+General knowledge+75/100×200=669

2×maths+46+58+99+88+150=667

2×maths=667-441=226

maths=226/2=113

General knowledge=113+46=159

Average maths and GK score for Bala=(84+150)/2=117

Average maths and GK score for Gowtham=(159+113)/2=136

Difference=136-117=19

Incorrectb

General knowledge=maths+46

Total mark=667

58/100×100+maths+66/100×150+88/100×100+General knowledge+75/100×200=669

2×maths+46+58+99+88+150=667

2×maths=667-441=226

maths=226/2=113

General knowledge=113+46=159

Average maths and GK score for Bala=(84+150)/2=117

Average maths and GK score for Gowtham=(159+113)/2=136

Difference=136-117=19

- Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Aptitude**How many students got overall percentage more than 70?**Correctc

To got overall 70%, required total mark=900× 70/100 =630

By calculating the total marks for all the six students using the given table, number of students who got more than 630 mark=3

Incorrectc

To got overall 70%, required total mark=900× 70/100 =630

By calculating the total marks for all the six students using the given table, number of students who got more than 630 mark=3

IBPS PO Study Planner