# Crack IBPS PO : Missing Data Interpretation : Aptitude day 58

D.1- 5) Study the following information carefully and answer the question given below.

 Person Type of interest Principal (Rs) Total Amount (Rs) year Rate of interest (%) A Simple _ _ 3 – B Compound _ _ 3 5 C Compound 3000 _ 2 4 D Simple 15000 _ 4 _ E Compound _ 15000 _ 2

1) If the ratio between the interest rate of E and D is 1:4, and the ratio between the total amounts of D and B is 1:2, then what is the Principal amount (P) of B?(rounded off to nearest value)

a) 35000

b) 38090

c) 36510

d) 34208

e) 30250

d) 3420

Rate of interest of D=2×4=8%

Amount of D =P+PNR/100

=15000+(15000×4×8)/100

=Rs.19800

Amount of B=2×19800=Rs.39600

Principal of B= P (1 +(R/100))n

39600=P (1 +(5/100))3

P=(39600×100×100×100)/(105×105×105)=Rs.34207.96=Rs.34208

2) If rate of interest and principal of A is same as D, then what is total amount earned by A, total amount earned by D after 2 years is 16500 (in Rs)?

(Rate of interest of D is taken from the question 16)

a) 17200

b) 18500

c) 17250

d) 17750

e) 17900

c) 17250

Total amount of D=16500

Interest =16500-15000=1500
Interest rate=(1500×100)/(2×15000)=5%

Principal of A=15000

Amount=15000+(15000×3×5)/100=15000+2250=Rs.17250

3) If the ratio of Principal of C to that of A is 2:5 and the rate of interest is 25% more than that of C, then total amount of C is what percentage of total amount of A?

a) 33.7%

b) 44.7%

c) 37.6%

d) 33.2%

e) 50.5%

c) 37.6%

Principal of A=3000/2×5=1500

Rate of interest=1.25×4=5%

Total A=P+PNR/100

=7500+(7500×3×5)/100

=7500+1125=Rs.8625

Total C=P(1+R/100)n

=3000×(1+4/100)2
=3000×104/100×104/100

=3244.8

Required percentage=(3244.8/8625)×100=37.6%

4) If the Principal (P) of B is 25% more than that of principal of D, then what is the total amount of B?

a) Rs.22694.60

b) Rs.21705.46

c) Rs.22584.80

d) Rs.21484.80

e) Rs.25684.60

b) Rs.21705.46

Principal of B=125/100×15000=18750

Amount of B=18750×(105/100)3

=18750×(105×105×105)/(100×100×100)=Rs.21705.46

5) If total amount of A is equals to six times that of his Principal then what is the Rate of Interest (%)?

a) 122.22%

b) 144.44%

c) 133.33%

d) 166.66%

e) None of the Above

d) 166.66%

Amount of A=P+PNR/100

6P=P+PNR/100

6=1+3R/100

R=(5×100)/3=166.66%

6- 10) Study the following information carefully and answer the questions given below.

Percentage of profit or loss is based on the sum of cost price and transportation cost of the good.

 Name of goods Cost price (Rs) Selling price (Rs) Cost of transportation (Rs) Profit (Rs) Loss (Rs) Profit or loss % A 200 _ 50 _ _ _ B _ 225 0 _ 25 _ C 180 _ 20 _ _ 10% profit D 1500 _ 200 _ _ 18% Profit E 800 _ 50 _ 170 _

6) Total cost price of B and D is what percentage of total selling price of C and E?

a) 191.25%

b) 189.50%

c) 194.44%

d) 185.65%

e) 183.20%

c) 194.44%

Total cost price of B and D= (225+25) +1500=1750

Selling price of C=110% of (180+20)

=110/100×200=220

Selling price of E=850-170=680

Total selling price=220+680=900

Required percentage=1750/900×100=194.44%

7) If the cost price of B is decreased 10% from the original cost price and transportation cost is 16% of the new cost price, Then what is the approximate ratio between profit/loss percentage of B and loss percentage of A, if the selling price of A is 15 more than the selling price of C?

a) 3:4

b) 7:2

c) 3:7

d) 2:7

e) None of these

e) None of these

Cost price of B=220+25=250

Cost price of 10% decrease=90% of 250=225

Transportation cost=225×16/100=36

Total price=225+36=261

Selling price =250

Loss percentage=(261-250)/261×100=13.7~14%

Selling price of A=15+selling price of C

=15+ 110% of 200

15+220=235

Percentage loss =(250-235)/250×100=6%

Required ratio=14:6 =7

8) If the profit/loss percentage of E is increased 4%, then what is the percentage increase of decrease in the selling price of E?

a) 6%

b) 3%

c) 4%

d) 5%

e) None of these

Percentage loss of E=170/850×100=20%

Selling price of E=850-170=680

Loss percentage after 4% increase= 24%

Loss =850/100×24=204

Selling price=850-204=646

% decrease in selling price=(680-646)/680×100=5%

9) If the ratio between profit percentage of A and C is 3:1, then what is the difference between the selling price of A and B together and D and E together (In Rs)?

a) 2200

b) 2133

c) 2312

d) 2156

e) 2190

b) 2133

Profit percentage of A=3×10=30%

Selling price of A=130/100×250=325

Selling price of B=225

Total selling price of A and B=325+225=550

Selling price of D=1700×118/100=2003

Selling price of E=850-170=680

Selling price of D and E=2003+680=2683

Difference=2683-680=2133

10) If the loss of A is 6%, then the selling price of A is approximately what percentage less than the selling price of E?

a) 67%

b) 62%

c) 65%

d) 60%

e) 75%

c) 65%

Selling price of A=250/100×94=235

Selling price of E=850-170=680

Required percentage=(680-235)/680×100=65%